BANJALUKA, Bosna i Hercegovina prošle godine uvezla je više od 9,6 miliona kilograma goveđeg i svinjskog mesa, čija je vrijednost oko 44,8 miliona maraka, a izvezla svega 25.000 kilograma, vrijednosti oko 187.000 KM.
Portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević rekao je “Glasu Srpske” da je BiH lani uvezla najviše svinjskog mesa i to više od pet miliona kilograma.
– Vrijednost uvezenog mesa procjenjuje se na više od 23 miliona maraka. Lani je iz BiH izvezeno samo 1.270 kilograma svinjskog mesa čija vrijednost je svega oko 7.000 maraka – pojasnio je Kovačević.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac kazao je da na tržištu Srpske ima dovoljno kvalitetnog goveđeg i svinjskog mesa, te da je veliki uvoz mesa iz susjednih zemalja posljedica slabe kontrole na carinama.
– Meso koje se uvozi lošijeg je kvaliteta i jeftinije nego meso domaćih proizvođača. Većina kupaca se radije odlučuje da kupi uvozni proizvod za koji će platiti manju cijenu, nego za domaći – kazao je Usorac.
On je dodao da se na carinskim kontrolama, iako je to obavezno, meso ne kontroliše, a i ne važe se količina koja se prevozi.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da na tržištu RS postoje viškovi tovnih svinja, što je posljedica pada potražnje za stokom za klanje, smanjenja cijena, ali i nelojalne konkurencije iz susjednih zemalja.
– Roba proizvođača iz RS danima čeka na granicama i uglavnom propada, zbog čega na tržištu susjednih zemalja nisu u ravnopravnoj trci sa njihovim proizvođačima – kazali su u Ministarstvu poljoprivrede.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljičić kazao je da, pored slabe kontrole na carinama kako uvoznog mesa, tako i žive stoke, domaćim poljoprivrednicima problem predstavlja i to što su mali podsticaji za poljoprivrednike.
– Zemlje u okruženju izdvajaju i do tri puta veća podsticajna sredstva za razvoj poljoprivrede. Zbog toga domaći uzgajivači svinja ne mogu biti konkurenti uzgajivačima svinja u zemljama u okruženju – kazao je Maljičić.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kažu da je jedna od mjera kojom pomažu domaće uzgajivače svinja interventni otkup.
– Buyet ministarstva u ovoj godini je 80.000.000 maraka, a 50 odsto sredstava predviđeno je za razvoj poljoprivrede i sela – kazali su u ovom Ministarstvu.
Inspekcija
Republička veterinarska inspekcija lani je naložila da se uništi više od pet hiljada kilograma neispravnog mesa i mesnih proizvoda koji su zatečeni u prometu.
– Uništeno je i 5.000 kilograma mesa jer je utvrđeno da je zaraženo trihinelozom – kazala je glavni republički veterinarski inspektor Ljiljana Gojić.Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I daje Broza, ovi bi bili streljani (na navijam za Broza)
Bolje da su zarazeno meso stavili u promet jer bi onda zaradili i doktori i apotekari, inspektori, bolnice, rehabilitacioni centri, novinari i ostali. Bitno je da se lova okrece, a ako bude love bice i zdravlja. Ovako nisu nista korisno uradili.
Koristimo domaće.