BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske prihvatila je, nakon četvoročasovne rasprave, Informaciju o realizaciji ekonomsko-socijalne komponente Razvojnog programa RS od 2007. do 2010. godine, za period od jula 2007. do juna 2008. godine, u kojem se navodi da je Savjet donio odluke o finasiranju 124 projekta za koje je odobreno 311.473.330 KM.
Pomoćnik ministra finansija Radmila Mihić rekla je da ekonomsko-socijalna komponenta podrazumijeva ulaganja 262.059.000 KM u infrastrukturu, 80.000.000 KM u razvoj zaposlenosti i ljudskih resursa, reformu penzijskog sistema 200.000.000 KM i reformisanje zdravstvenog sistema 50.000.000 KM, a novac će biti obezbijeđen iz ukupnih sredstava ostvarenih privatizacijom “Telekoma Srpske”.
“Među odobrenim infrastrukturnim projektima dominiraju oni iz saobraćajne oblasti, na koje otpada 83 odsto projekata. Njihovom realizacijom izgradiće se oko 395 kilometara putnih pravaca, od čega 279 lokalnih, 76 regionalnih i 40 kilometara magistralnih puteva”, navela je Mihićeva.
Ona je dodala da su odobrenim projektima obuhvaćene sve opštine u RS, što je u skladu sa opredjeljenjem za uravnoteženje regionalnog razvoja Srpske.
Mihićeva je napomenula da će od ukupnih sredstava Razvojnog programa najmanje pet odsto ili 62.985.000 KM biti uloženo u razvoj infrastrukture u nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama.
Govoreći o kritikama na sporost procedura za realizaciju Razvojnog programa, ona je istakla da je ocijenjeno da nije dovoljno da se krene sa donošenjem jedne odluke i da iza svake iza slijedi čitav niz priprema da bi se stekao zakonski osnov za njeno sprovođenje.
Poslanik SNSD-a Siniša Dodik rekao da je iz Savjeta za razvoj u istočni dio u RS uložila značajna sredstva, ukupno 182.871.610 KM, uprkos opstrukcijama SDS-ove lokalne vlasti.
“Odobrena su sredstva za izgradnju veoma značajno regionalnog puta Lukavica – Pale, preko Jahorine, za izgradnju školskih objekata i sportske dvorane u Istočnom Sarajevu, odobreno je i više od tri miliona KM za opremanje Univerziteta u gradu, a u Klinički centar u Istočnom Sarajevu izdvojeno je preko dva miliona KM”, nabrojao je Dodik.
Da pojedinim lokalnim vlastima ne odgovara ulaganje Vlade RS, tvrdi i Pero Mitrović iz SNSD-a, koji smatra da je Vlada RS učinila sve da se sredstva iz Razvojnog programa rasporede ravnomjerno u cijeloj RS.
“Vlada RS je odobrila 250.000 KM za dvoranu u Ugljeviku i novac pojedine saobraćajnice, ali lokalna vlast je to opstruisala. I sada, kada neko iz Vlade dođe u Ugljevik, načelnik bude odsutan”, tvrdi Mitrović.
Lazo Marić iz SDS-a rekao je da nije zadovoljan Informacijom, jer nije precizirano šta je urađeno u privrednom razvoju RS, a nema ni podataka iz Investiciono-razvojne banke.
“Takođe, nije precizirano zašto su odbijena 283 projekta, za koje je navedeno da ne ispunjavaju uslove za potencijalno finansiranje iz ekonomsko-socijalne komponente”, kazao je Lazić.
I Vukota Govedarica i Dušan Stojičić iz SDS-a imali je brojne primjedbe na Razvojni program, istakavši da je od 124 projekta, parcijalno finansirano 16, a samo dva u potpunosti, te da je ta sporost dovela do obezvređivanja sredstava Razvojnog programa, čime je nanesena nepopravljiva šteta interesima RS.
Poslanik SBiH Adib Đozić rekao je da ne postoji koordinacija između Vlade RS i opštine Srebrenica, prema čemu se isključuje mogućnost povratka Bošnjaka, zbog čega je loš položaj povratnika.
Milanko Mihajlica iz SRS-a izrazio je nezadovoljstvo što nema direktonog televizijskog prenosa ove tačke dnevnog reda, jer građani treba da budu upoznati o trošenju sredstava iz Razvojnog programa.
“Nisam ja protiv ulaganja, ali tri puta više sredstava plaćeno je za namještaj zgrade Vlade RS, nego za izrazito nerazvijene opštine u RS”, tvrdi Mihajlica.
On je istakao da se znatno više ulaže u optšine u kojima je na vlasti SNSD “da bi bile još razvijenije”, a da se zapostavljaju sve druge.
Dragutin Rodić iz DNS-a kaže da poslanički klub ove strane ima osnova za nezadovoljstvo Razvojnim programom, ali da ne želi da se politizuje i da ga u ovoj fazi ne treba “presjeći”.
“Razvojni program je napravljen, sredstva postoje i nadamo se da će u narednim godinama ispraviti debalansi u njemu, zbog čega ga podržavamo”, zaključio je Rodić.
Poslanici su zasjedanje nastavili raspravom o Informaciji o kadrovskom jačanju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.