PRIJEDOR, Predsjednik Udruženja tekstilaca Prijedora Elizabeta Josipović upozorila je Vladu Republike Srpske (RS) da će se, ukoliko hitno ne pristupi izvršavanju obećanja datih zaposlenim u tekstilnoj i obućarskoj industriji, početkom jula suočiti sa velikim socijalnim nemirima.
Ona je novinarima rekla da poslodavci, zbog nezainteresovanosti Vlade za rješavanje već dugo prisutnih problema u ovim djelatnostima, planiraju preduzeti radikalne mjere i radnicima uručiti otkaze.
Josipovićeva je rekla da su na sjednici Skupštine Udruženja tekstilaca i obućara RS, održanoj prije par dana u Privrednoj komori RS, odlučili da na sastanak, kojeg su zakazali za 4. juli, pozovu premijera RS i ministre, kako bi razgovarali o stvaranju povoljnijih uslova za poslovanje.
“Otvoreno ćemo pitati da li Vladi RS treba 12 000 zaposlenih radnika u tekstilnoj i obućarskoj industriji, da li joj treba milijarda KM, koliko ove djelatnosti godišnje ostvare izvozom proizvoda, i da li joj treba socijalni mir, kojeg smo do sada mi čuvali”, rekla je Josipovićeva, koja je i vlasnik preduzeća “Skonto-prom” iz Prijedora.
Josipovićeva je navela da će poslodavci zatražiti od Vlade da im na svaku izvoznu fakturu u roku od 15 dana refundiraju 15 odsto sredstva, ili da izvrši ranije data obećanja u vezi smanjivanja poreza na neto plate sa 52 na 30 odsto, ukine porez na topli obrok i oslobodi troškova bolovanja dužeg od 120 dana.
“Ispunjavanjem ovih zahtijeva otvara se prostor za povećanje plata radnicima koji su opravdano nezadovoljni, jer sa platom od 360 KM ni izbliza ne mogu pokriti sadašnje troškove života”, naglasila je Josipovićeva.
Ona je najavila da će poslodavci, “ukoliko se na zakazanom sastanku ne pojavi premijer i ne budu zadovoljni rezultatima razgovora već 5. jula početi dijeliti otkaze radnicima”, što će, kako je procijenila, izazvati socijalni bunt jer su prisiljeni otpustiti i do 50 odsto zaposlenih.
“Treba svakako istaći da smo, i poslodavci i zaposleni u privredi, revoltirani različitim aršinima Vlade RS, jer je dosadašnja praksa pokazala da brine o budžetskim korisnicima i njihovim platama, dok je nezainteresovana za rješavanje problema sa kojima se susreću privrednici”, istakla je Josipović.
Ona je napomenula da je Vlada RS tekstilcima i obućarima, koji su prošle godine ostvarili prihod veći od milijardu KM, doznačila na ime subvencija svega 1,6 miliona KM, a skoro toliko i za snimanje jednog filma.
“Ne protivimo se izdvajanjima za kulturu, ali smatramo da treba više voditi računa o onima koji stvaraju novu vrijednost i obezbjeđuju novac” – rekla je ona.