BANJALUKA, Asocijacija samostalnih trgovina Banjalučke regije osnovala je zajedničko preduzeće AST s ciljem da opstanu na tržištu u kojem sve više primat preuzimaju velike trgovačke kuće.
U preduzeću AST, u kojem je udio uzelo 30 osnivača sa 70 objekata, kažu da je to bilo neminovno kako bi opstali, jer velike trgovačke kuće povlačeći veće količine robe dobijaju i veće popuste, a samim tim imaju i niže cijene.
“Građani u malim trgovinama u narednom periodu mogu očekivati cijene kao i u megamarketima, jer smo sa dobavljačima već dogovorili rabate, odnosno popuste koji i oni dobijaju, tako da će s prosječnom maržom od 15 do 20 odsto cijene u prodavnicama biti iste kao u velikim marketima”, kaže Bogdan Marjanović, direktor preduzeća AST.
On dodaje da će se povremeno u prodavnicama organizovati i akcije koje će kupcima ponuditi možda i jeftinije cijene nego u megamarketima.
Za iznajmljivanje kancelarija, magacina i za plate zaposlenih u ovom preduzeću odlaziće tri odsto od ukupnih popusta koje ostvare.
Iako nisu htjeli da govore o osnivačkom udjelu, saznajemo da je 30 osnivača ovog preduzeća dalo po 5.000 maraka kako bi u prvim mjesecima funkcionisali.
“Svakodnevno ćemo dobijati na značaju i u narednom periodu očekujemo da će u ovom udruženju biti preko 200 prodavnica, jer je to neophodno kako bi opstali na tržištu u kojem primat preuzimaju velike trgovačke kuće. U Banjaluci je od početka fiskalizacije radnje odjavilo oko 400 trgovaca, a u januaru su odjavljivane po tri dnevno, tako da je ovo bilo neophodno”, pojašnjava Marjanović.
Firme koje smo kontaktirali, a koji zbog budućeg poslovanja s ovim preduzećem ne žele da im spominjemo imena, kažu da je ideja o zajedničkom preduzeću dobra samo ukoliko se održi.
“Do sada su samostalne trgovinske radnje imale najveći popust do pet odsto, jer povlače male količine robe, a sada je druga situacija. Nadam se da će se održati i uspjeti”, kaže jedan od dobavljača.
On ističe da će problem biti i veliki popusti koji novoformirano preduzeće traži, jer se ne mogu porediti sa velikim trgovačkim kućama koje robu povlače asortimanski.
“O maksimalnom rabatu koji imaju megamarketi, a koji oni traže možemo pričati samo ukoliko budu povukli kompletan asortiman koji naša firma ima i ukoliko dobijemo čvrste garancije da će roba biti plaćena, a u suprotnom nećemo ići u aranžmane s njima”, kaže direktor jedne banjalučke firme.
U AST kažu da će ubuduće firme sa njima sklapati ugovore, a ne kao do sada sa svakom prodavnicom pojedinačno.
Dobavljači ističu da ovakav vid trgovanja sa malim prodavnicama funkcioniše još samo u Brčkom. Bilo je i pokušaja u Tuzli, Sarajevu i drugim mjestima, gdje ovaj vid organizovanja nije dao zadovoljavajuće rezultate, a AST će iskoristiti i ta negativna iskustva.
U firmama koje posluju i dostavljaju robu samostalnim trgovinskim radnjama (STR), kažu da će jedan od problema biti plaćanje, jer trenutno nema garancije da će se to ispoštovati.
“Registrovani su kao društvo sa ograničenom odgovornošću što znači da odgovaraju samo sa svojim osnivačkim kapitalom i to je jedan od problema. Dosadašnji vlasnici prodavnica koje su registrovane kao STR odgovarali su sa svom svojom pokretnom i nepokretnom imovinom”, kaže većina banjalučkih dobavljača.Nezavisne novine