BEOGRAD, Za građane Srbije 2009. godina će biti godina stagnacije i preživljavanja, kažu potpredsjednici Vlade Srbije Mlađan Dinkić i Božidar Đelić. Oni, ipak, dodaju da ekonomska kriza neće imati dramatične posljedice za privredu. “Očekujem da privredni rast u Srbiji ove godine bude izmedju nule i jedan odsto’, rekao je Dinkić.
On je naglasio da će industrijska proizvodnja biti u padu, ali će rast biti u poljoprivrednoj proizvodnji, transportu i sektoru finansijskog posredovanja. Vlada Srbije, kako je istakao Dinkić, preduzima mjere da bi se privredi olakšalo poslovanje, a najvažnije je, kako je dodao, obezbijedjivanje likvidnosti.
“Jedna od mjera za poboljšanje likvidnosti preduzeća je refinansiranje kredita”, rekao je on i ukazao da je privatni spoljni dug na kraju prošle godine iznosio 15,4 milijarde evra i dva i po puta je veći od državnog duga prema inostranstvu. Privatni sektor ove godine, prema njegovim riječima treba da otplati inostranim kreditorima 5,5 milijardi evra, a samo u prvom kvartalu 1,7 milijardi.
“Za pokriće budžetskog deficita od tri odsto bruto društvenog proizvoda biće potrebno 1,5 milijardi evra”, rekao je Dinkić i dodao da će se za te namjene država kod komercijalnih banaka zadužiti za 500 miliona evra.
On je najavio da će uskoro početi da se prebijaju dugovi između preduzeća i države, a razmatra se i mogućnost multilateralne kompenzacije potraživanja u trouglu privatih i javnih preduzeća i države. Putarima će, kako je obećao, do kraja mjeseca biti isplaćeno potraživanje od države u vrijednosti 20 milijardi dinara.
Profesor Ekonomskog fakulteta i član Ekonomskog savjeta premijera Srbije Boško Živković je istakao da ekonomski pokazatelji u prvim mjesecima ove godine ne daju razloge za optimističke procijene privrednog rasta, ali da još nije kasno da se odgovarajućim mjerama spriječi recesija. Sada je, prema njegovim riječima, najvažnije obezbijediti privredi kredite i ojačati devizne rezerve.
On je rekao da je malo vjerovatna pozitivna stopa rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) u Srbiji u ovoj godini i dodao da tu prognozu zasniva na procijenama da će pored industrije, koja već ima velikih problema u poslovanju, kriza zahvatiti servisni sektor i sektor finansijskih usluga u Srbiji čije je učesće u ostvarivanju BDP-a do sada bilo veoma značajno.
Živković je objasnio da će povećanje nelikvidnosti privrede, povećati nenaplativost kredita od strane banaka. “Ljudi teško naplaćuju potraživanja, broj nelikvidnih firmi raste, i opasnost će biti ako se formira lanac nelikividnosti od stotinak preduzeća”, rekao je on i dodao da bi se, u krajnjoj liniji, teret tog lanca prelomio na javnim preduzećima ili na državi.B92