BEOGRAD, U narednih pet godina Srbija očekuje nekoliko milijardi evra investicija u izgradnju pogona za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
Ministar energetike Srbije Petar Škundrić kaže da bi dvije male hidrocentrale trebalo da budu završene do kraja godine i dodaje da je izdato još deset dozvola za hidroelektrane i šest dozvola za izgradnju vjetroparkova kapaciteta 1.000 megavata.
On je rekao da Srbija ima značajan potencijal za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, koji je godišnje ekvivaletan potrošnji 4,3 miliona tona nafte, od čega je 63 odsto iz biomase, po 14 odsto iz potencijala vode i sunca, pet odsto iz vjetra i četiri odsto iz biotermalnih izvora.
Istovremeno, Vlada Srbije je usvojila Uredbu o podsticanju proizvodnje struje iz obnovljivih izvora energije, kojom stimuliše proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. Ta uredba bi trebalo da doprinese da proizvodnja struje dobijene iz obnovljivih izvora godišnje u 2012. bude veća za 7,4 odsto, odnosno 735 miliona kilovat časova, nego u 2007. godini.
Uredbom su određene garantovane otkupne cijene, „fid-in tarife“, za svu struju proizvedenu u malim hidroelektranama, postrojenjima na biomasu, solarnu energiju, vjetar i biogas 12 godina od početka proizvodnje. Najveća garantovana cijena je za struju dobijenu u solarnim elektranama i iznosi 23 evrocenta po kilovat času.
Ovom uredbom se garantuje i cijena po kilovat času od 7,8 do 9,7 evrocenti za struju proizvedenu u malim hidroelektranam, od 11,4 do 13,6 evrocenti za struju iz biomase, za struju iz biogasa garantovana cijena je od 12 do 16 evrocenti, a za struju iz vjetroelektrana cijena je 9,5 evrocenti.
Za stuju dobijenu korišćenjem kanalizacionog i deponijskog gasa cijena je 6,7 evrocenti po kilovatčasu, struja iz geotermalne energije otkupljivaće se po 7,5 evrocenti, iz elektrane sa kombinovanom proizvodnjom električne i toplotne energije od 7,6 do 10,4 evrocenta, a iz elektrane koje koriste otpad od 8,5 do 9,2 evrocenta.
Škundrić je kazao da je prema Uredbi Elektroprivreda Srbije (EPS) dužna da struju proizvedenu iz obnovljivih izvora otkupljuje po višim garantovanim cijenama koje je odredila Vlada.
“Objektivno je predviđeno da u narednih nekoliko godina povlašćeni otkup struje ne može da utiče na povećanje cijene električne struje u Srbiji više od 0,3 odsto”, rekao je ministar energetike.
Sa 735 miliona kilovat časova struje moguće je podmiriti godišnje potrebe za energijom 175 hiljada domaćinstava sa prosječnom mjesečnom potrošnjom od 350 kilovat časova, čime bi se izbeglo emitovanje blizu milion tona ugljen-dioksida.
Planirano je da se do 2012. godine izgradi najmanje 45 megavata kapaciteta u malim hidroelektranama, 45 megavata postrojenja koja koriste energiju vjetra, pet megavata solarnih elektrana, dva megavata postrojenja na biomasu i pet megavata na biogas. Beta, Tanjug