ZENICA , “ArcelorMittal” iz Zenice juče je na 5. međunarodnom sajmu metala “ZEPS Intermetal 2008đ objavio da će integralna proizvodnja čelika u ovoj kompaniji početi u drugoj polovini idućeg mjeseca.
O planovima “ArcelorMittala” i Mittal rudnika iz Prijedora govorili su generalni direktori M.K. Srinivasan i Mladen Jelača, te Akšaja Saksene, direktor projekta “Fenix” u zeničkoj kompaniji.
“Prve količine tečnog čelika krenut će u drugoj polovini juna. Sve je spremno za ovaj veliki događaj, koji je od kapitalnog značaja za ‘ArcelorMittal’, ali i Zenicu i BiH. Kada integralna proizvodnja uzme maha, očekujemo proizvodnju od jedne do 1,1 milion tona čelika. To su naši planovi, a s obzirom na kapacitete i kvalitetne ljudske resurse, oni su realnost, koja nas treba učvrstiti na liderskoj poziciji u proizvodnji čelika na Balkanu”, kazao je M.K. Srinivasan, navodeći da bi pokretanjem integralne proizvodnje čelika kompanija trebalo da zapošljava oko 5.000 radnika.
Projekat “Fenix”, započet prije dvije i po godine, podrazumijevao je restrukturiranje kompletnih pogona u šta je “ArcelorMittal” investirao više od stotinu miliona dolara.
“Prošle godine proizveli smo i na tržište plasirali 600.000 tona čelika. Ovogodišnji plan je 800.000 tona, dok u idućoj godini planiramo proizvodnju milion tona čelika”, kaže M.K. Srinivasan.
Kako integralna proizvodnja znači i mnogo veće zagađenje okoliša, eksperti su na skupu “ArcelorMittal dan” prezentirali milionski vrijedne projekte čiji je cilj očuvanje životne sredine.
Govoreći o poslovanju Mittal rudnika Jelača je kazao da su u 2007. godini proizveli 1,4 miliona tona rude koja je otpremljena u željezare “ArcelorMittala” u Češkoj, Poljskoj i Rumuniji.
“Ova godina je za nas posebno značajna jer smo startali s otpremom rude u zeničku željezaru. Ovogodišnji plan je proizvodnja 1,5 miliona tona željezne rude od čega će u Zenicu odlaziti 1,2 miliona tona”, kazao je Jelača.
Istakao je da bi novi površinski kop Buvač trebalo da bude otvoren sredinom iduće godine što će povećati godišnju proizvodnja na dva miliona tona.