BANJALUKA, Republička zdravstveno-sanitarna inspekcija u 2009. godini je izvršila 484 kontrole proizvodnje i prometa lijekova i medicinskih sredstava, potvrdio je glavni zdravstveno-sanitarni inspektor RS , Desimir Miljić.
„U 199 slučajeva inspektori su konstatovali određene nedostatke, te su izdali 122 rješenja za otklanjanje nedostataka, izrekli 68 raznih zabrana i izdali 59 prekršajnih naloga“, rekao je Miljić za Capital.ba.
On je osvrćuči se na pitanje neispravnih lijekova, odnosno lijekova kojima je istekao rok trajanja, rekao da su magistri farmacije koji su odgovorni za promet lijekova sami izdvojili takve lijekove i stavili ih van prometa.
„Dešava se da inspektori u prometu zateknu lijekove koji nisu namijenjeni za tržište Republike Srpske, a povremeno se otkrije i lijek kome je isteklo odobrenje za promet ili lijek koji nema uputstvo za upotrebu na razumljivom jeziku. Ranijih godina inspektori su se u kontrolama češće susretali sa pojavom nepravilno deklarisanih lijekova.
Prošle godine u prometu su otkrivene četiri vrste nepravilno deklarisanih lijekova što je znatno manje nego u 2008. godini kada su zatečene 32 vrste“, kaže Miljić.
On ističe da se lijekovi koji nisu upotrebljivi predaju preduzeću koje je ovlašteno za prikupljanje opasnog otpada, koje uz pribavljenu dokumentaciju od ministarstva nadležnog za poslove ekologije, lijekove prevozi u inostranstvo, radi konačnog uništavanja. Inspekcija, kako kaže Miljić, u tom slučaju kontroliše dokaze da su lijekovi transportovani u inostranstvo.
„Do sada nije bilo problema po tom pitanju jer vlasnici neupotrebljivih lijekova i sami pokazuju veliku interes da takvi lijekovi budu zbrinuti na adekvatan način“, kaže Miljić.
On je istakao da kazna propisana za stavljanje u promet neispravnih lijekova za pravno lice iznosi od 3.000 KM do 15.000 KM, a za fizičko lice od 500 KM do 1.500 KM.
„Postoji mogućnost da lijekovi koje pacijenti uzimaju samovoljno, kao što je vijagra, koji, ako se nabavljaju putem interneta ili sistemom iz ruke u ruku, mogu biti falsifikovani“, naglašava Miljić.
Zakonom je propisano da zdravstvene ustanove obavezno prijavljuju Agenciji za lijekove Bosne i Hercegovine ukoliko se pojave neželjena dejstva lijekova, a koja bi mogla upućivati da lijek nije ispravan.
„Ako bi sumnja u ispravnost lijeka bila osnovana zdravstveno-sanitarna inspekcija bi privremeno obustavila promet tih lijekova dok se ne izvrše dodatna ispitivanja. Ukoliko bi analize potvrdile sumnje, inspektori bi naložili povlačenje tog lijeka iz prometa“, zaključio je glavni zdravstveno-sanitarni inspektor RS, Desimir Miljić.