SRBAC,Poljoprivredno preduzeće “Poljotemik” d.o.o. Srbac obilježilo je proteklog vikenda 15 godina uspješnog rada u oblasti proizvodnje žitarica i uljarica.Na površini od 290 hektara, od čega je 200 hektara državnog zemljišta pod koncesijom, 85 hektara pod zakupom od privatnih lica i pet hektara vlastitih površina, godišnje proizvede 700 tona kukuruza, 300 tona pšenice, 250 tona soje i 50 tona zobi. Godišnji bruto prihod jeste oko pola miliona maraka i sve to postiže se sa sedam stalno zaposlenih i petnaestak sezonskih radnika.
Komercijalnog direktora preduzeća, Teodora Stojkovića, zatekli smo u obilasku parcela u Crnaji i Brnjavici gdje se lijepi februarski dani koriste za pripremu zemljišta za sjetvu kukuruza na 100 hektara, soje na 90 i zobi na 25 hektara, dok je jesenas pšenicom zasijano 75 hektara.
– Nabavka repromaterijala prije poskupljenja, kvalitetna priprema zemljišta i blagovremena primjena svih agrotehničkih mjera počevši od đubrenja do zaštite biljaka, uslovi su za uspjeh u ratarskoj proizvodnji. Moja firma je prošle godine i pored ekstremne suše zabilježila izvanredan rod kukuruza od 7,5 tona i soje od 2,7 tona po hektaru – kaže Stojković i dodaje da sav rod soje isporučuje Fabrici ulja “Bimal” Brčko, a kukuruz Fabrici stočne hrane “Gold MG” u Žabarima.
Stojković pozdravlja napore Vlade RS da novčanim podsticajima podrži robne proizvođače ratarskih kultura. Lani je to bilo 150 maraka po hektaru, a ovog proljeća podsticaj je dignut na 200 maraka što ohrabruje poljoprivredne proizvođače.
– Treba težiti da se podsticaji u RS izjednače s novčanim podsticajima u Hrvatskoj gdje se obezbjeđuje 450 do 600 maraka po hektaru, zavisno od kulture. Tek tada bi bili jednako konkurentni i na domaćem i stranom tržištu – mišljenja je Stojković.
Ocjenjujući protekli period od 15 godina Stojković kaže da nije pogriješio što je osnovao firmu “Poljotemik”. Svi radnici dobijaju plate na vrijeme, obaveze prema državi i fondovima izvršavaju se i svake godine bilježi se pozitivan rezultat, tako da se može planirati i proširenje proizvodnje.
Ono što smeta ovom preduzeću i ostalim većim poljoprivrednim proizvođačima i zadrugama jeste još uvijek neriješeno pitanje raspodjele državnog zemljišta u opštini Srbac na koncesije od 20 i više godina, kako bi mogli pripremati dugoročne planove za sjetvu ratarskih kultura i njihovu preradu.
U Srpcu gaje nadu da bi resorno ministarstvo u Vladi RS pitanje koncesije na oko dvije hiljade hektara moglo biti riješeno do početka naredne jesenje sjetve. Fokus