BEOGRAD, Naredni talas svjetske ekonomske krize pogodiće najvjerovatnije mala i srednja preduzeća i njihove zaposlene, kaže predsednik PK Beograda Milan Janković.
“Finansijske institucije su izdržale prvi nalet krize, ali je pitanje šta će se dogoditi sa 60 hiljada blokiranih malih i srednjih preduzeća” u Srbiji, kazao je Janković.
Savjetnica ministra rada i socijalne politike Radmila Bukumirić-Katić kazala je da će efekti krize biti vidljivi tek u drugoj polovini ove godine. Prema njenim riječima, krajem ove godine biće vidljivi i rezultati mjera Vlade Srbije za ublažavanje krize.
“Tada ćemo moći da ocijenimo koje od tih mjera imaju uticaj i koje bi trebalo nastaviti, a koje bi trebalo promijetniti”, naglasila je Bukumirić-Katić.
Otvaranjem novih radnih mjesta i očuvanjem postojećih, i pojačanom ekonomskom aktivnošću moguće je prevazići krizu, rekla je ona. “Pripremljen je, ali još nije usvojen, program mjera koje treba da obezbijede očuvanje radnih mjesta i minimalna socijalna zaštita za najugroženije stanovništvo”, naglasila je savjetnica ministra rada.
Iznela je da se tim mjerama predlaže smanjenje broja radnih sati, korišćenje mogućnosti plaćenog odsustva do 45 dana, a planirane su i nove mjere – korišćenje plaćenog odsustva duže od 45 dana.
Generalni sekretar SME Union Patrik Voler je rekao da će samo jaka i zdrava mala i srednja preduzeća biti u stanju da prevazidju krizu. On je naglasio da je mala i srednja preduzeća stvaraju oko 60 odsto BDP-a u zemljama EU i dodao da se samo oko osam odsto njih bavi prekograničnom trgoivinom.
Voler je naglasio da samo oko pet odsto njih ima zajednička ulaganja u inostranstvu, zbog treških administrativnih uslova-poreza i izdataka za registraciju preduzeća i naglasio da oko 2,5 odsto obrta MSP sektora odlazi na administrativne izdatke i poreze. B92