BEOGRAD, Stručnjak za energetiku i član predsjedništva Srpske napredne stranke Zorana Mihajlović-Milanović kaže da je energetskim sporazumom sa Rusijom izgubljeno mnogo.
Energetskim sporazumom Srbija je izgubila pravo na eksploataciju gasnih polja, mogućnost da ima snažno javno preduzeće kakav je mogao da bude Srbijagas, šansu da bude vlasnik magistralnih dijelova gasovoda i da gasifikuje Srbiju sopstvenim državnim preduzećem, objašnjava ona.
“Umjesto toga, dobili smo posrednika u nabavci gasa, drugo preduzeće koje je vlasnik magistralnog dijela gasovoda, visoke cijene gasa i ozbiljno pitanje kako će se gasifikovati Srbija i graditi gasovod prema Kosovu i Albaniji”, rekla je Zorana Milanović.
“Proći će dosta godina, najmanje 10 do gasovoda Južni tok, a izgubili smo i mogućnost da budemo zemlja koja će imati centralno regionalno skladište gasa u Banatskom dvoru”, kazala je Zorana Mihajlović-Milanović.
Ona je rekla da bi u razgovoru sa ruskim partnerima trebalo insistirati na realizaciji gasovoda “Južni tok”, koji kasni, kao i o ruskom investitanju u podzemno skladište gasa Banatski Dvor.
Mihajlović-Milanović je rekla da bi jedna od tema razgovora sa ruskim partnerima trebalo da bude povratak dodatnih 25 odsto vlasništva u zajedničkom srpsko-ruskom preduzeću Jugorosgas.
Ona naglašava da je energetika jedini sektor koji Srbiju može da pokrene i dodaje da se u srpskom energetskom sektoru obrće ogroman novac, ali da on ne odlazi tamo gdje bi trebalo – u izgradnju i investicije.
“Nigdje u svijetu, nije moguće odvojiti energetiku od politike, ali Srbija se od ostalih zemalja razlikuje po tome što nema strategiju i ne zna šta joj je cilj i šta hoće od energetske politike”, kazala je Zorana Mihajlović-Milanović.
Ona je naglasila da je Srbija Energetskim sporazumom sa Rusijom potpisanim u januaru 2008. godine mogla mnogo bolje da prođe, “samo da je politička elita znala šta hoće i da nije bilo sumnjivih poslova”.
Prema njenom mišljenju, privatizaciju Naftne industrije Srbije (NIS) nije moguće poništiti, jer je to jedino konkretno u ugovoru sa Rusima, ali je u gasnoj industriji, kako je naglasila, moguće pregovarati sa ruskim partnerom.
Srbija i Rusija su 25. januara 2008. godine potpisale naftno – gasni sporazum koji je predviđao izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju i prodaju 51 odsto kapitala NIS-a Gaspromu za 400 miliona evra uz oko 500 miliona evra investicija do 2012. godine. Tanjug