ČAČAK, Zaposleni u čačanskom privatnom preduzeću Slap grupa, koji su od 22. aprila u generalnom štrajku, počeli su danas u krugu fabrike prodaju čipsa i drugih proizvoda koje su iznijeli iz magacina. Oni prodaju kesicu čipsa za 20 dinara, pod parolom Jedna kesica čipsa, jedan hljeb.
Predsjednik Štrajkačkog odbora Milutin Čolovejić rekao je novinarima da su radnici poslije 19 dana štrajka prinuđeni na takav potez kako bi obezbijedili novac za hljeb. On je rekao da u magacinu preduzeća ima robe vrijedne oko 30 miliona dinara i da će radnici, ako vlasnik Slaviša Purić ne ispuni njihove zahtjeve, nastaviti da prodaju robu.
Oko 100 radnika, koliko ih je u štrajku, od 117 zaposlenih, prošetali su i od fabrike do gradskog trga, gdje su mirno protestovali.
Radnici štrajkuju jer im vlasnik duguje tri i po plate, zdravstveno osiguranje od jula prošle godine, penzijsko osiguranje od 2005. kao i putne troškove za posljednjih 14 mjeseci. Prema podacima Štrajkačkog odbora, prosječna plata je oko 16.000 dinara.
Pošto su dosadašnji pregovori sa predstavnikom vlasnika, propali, radnici traže od Ministarstva ekonomije da dug Slap grupe prema državi u iznosu od oko 260 miliona dinara pretvori u akcije i da država, koja posjeduje 30 odsto akcija fabrike, postane većinski vlasnik.
Vlasnik Čipsare duguje malim akcionarima za neisplaćene dividende dva miliona evra, radnicima koji su proglašeni za tehnološki višak duguje za otpremnine oko 1,1 miliona dinara i prozivođačima krompira oko 15 miliona dinara.
Slap grupa, koja se bavi proizvodnjom čipsa, snekova i drugih proizvoda, osnovana je 1962. kao PIK Čačak, a privatizovana 2005. kao jedno od najuspješnijih preduzeća u Čačku. Slaviša Purić iz Beograda postao je većinski vlasnik fabrike kada je otkupio većinu akcija Pika na beogradskoj berzi, a poslijeprivatizacije promjenio je ime fabrike u Slap grupa.
Poreska policija saopštila je 22. aprila da je podnijela krivične prijave protiv vlasnika i direktora beogradske Slap grupe, Fabrika u Čačku, zbog sumnje da su utajom poreza oštetili budžet Srbije za 135 miliona dinara. Beta