SARAJEVO, Zaposleni u institucijama BiH mogli bi krajem septembra stupiti u štrajk sa zahtjevima da se zaštiti egzistencijalni minimum zaposlenih i obezbjedi ravnopravan tretman državnih službenika BiH u odnosu na niže nivoe vlasti.
Predsjednik Reprezentativnog sindikata zaposlenih u institucijama BiH Neđo Đurić rekao je danas na konferenciji za novinare da je dvomjesečna primjena Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH pokazala da njime nije ispoštovana pravičnost u raspodjeli plata.
Đurić je kao primjer naveo da su na 78,5 odsto radnih mjesta u entitetima plate zaposlenih veće u odnosu na ista radna mjesta u institucijama BiH.
Tako šef odsjeka u državnim institucijama BiH ima 281 KM manju platu od šefa odsjeka u Republici Srpskoj /RS/, stručni savjetnik 18 KM manje u odnosu na radnog kolegu u Federaciji BIH /FBiH/ i 340 KM manje nego u RS.
Viši stručni saradnik u institucijama BiH ima manju platu za 144 KM, a stručni saradnik za 204 KM manju platu nego u FBiH.
Poreski i carinski inspektori na nivou BiH imaju u prosjeku oko 700 KM manje plate u odnosu na kolege u entitetima, a pomoćnici pravobranioca u Pravobranilaštvu BiH za 1.500 KM manja primanja.
Razlike u platama između policajaca na svim nivoima koji rade u institucijama BiH manje su u rasponu od 71 do 706 KM u odnosu na njihove kolege koje rade u FBiH.
“Navedene činjenice dokazuju da zakon definitivno utvrđuje nepravednu ekonomsku nejedanakost u slojevima državne uprave i to na štetu onog sloja državne uprave od kojeg BiH najviše zavisi na svom putu ulaska u EU”, rekao je Đurić.
Prema njegovim riječima, početak štrajaka zavisiće od završetka ankete u kojoj će na osnovu stavova zaposlenih biti definisani štrajkački zahtjevi, a štrajk će biti organizovan u etapama.
Đurić je optužio poslodavca da je Sindikat spriječio da na demokratski način provede anketu među zaposlenima do 15. septembra.
“Održavanje štrajka je neminovno zato što to od Sindikata traže zaposleni i zato što poslodavac kompletnim svojim dosadašnjim ignorisanjem Sindikatu nalaže štrajk kao jedino rješenje problema” – istakao je Đurić.
On je optužio dio poslodavaca da javno ometaju rad Sindikata, zlostavljaju i diskredituju sindikalne aktiviste i čine radnje koje proizvode pojedinačno ili kolektivno zastrašivanje zaposlenih.
Đurić je javno pozvao i zamolio poslodavce za saradnju i dijaloga sa Sindikatom, kao što je to urađeno u razvijenim zemljama EU i svim demokratskim zemljama svijeta.
Reprezentativni sindikat institucija BiH objedinjuje 60 institucija BiH, a sa njegovim zahtjevima kad je riječ o Zakonu o platama saglasni su i dva ostala samostalna sindikata – Samostalni sindikat Granične policije BiH i Samostalni sindikat Uprave za indirektno oporezivanje BiH.