BEOGRAD, Fruškogorski dio Srema odvajkada je kršten kao “vinski”, a onaj u podnožju kao “svinjski”. Pećinci, koji su zbog velikog broja uzgajivača svinja, pripadali onom drugom dijelu, od “svinjskog” dogurali su do industrijskog!
Početkom 2000. krenuli su u pravi investicioni bum, koji i danas ne jenjava, uprkos sveopštoj ekonomskoj krizi. Nekada jedna od najsiromašnijih opština u Sremu, danas je sa najviše investicija po stanovniku u Srbiji. Krajem devedesetih sa samo 15 miliona dinara u budžetu, a danas sa gotovo dvije milijarde i među najvećim platama u Srbiji.
U čemu je tajna uspjeha Pećinčana, dok većina komuna u Srbiji tavori i jedva preživljava? Da li samo u jeftinom zemljištu, blizini Beograda, aerodroma i rijeke Save, koji su privukli domaće i strane investitore?
– Autoput koji prolazi kroz našu opštinu posmatrali smo kao resurs iz koga možemo izvući dobar privredni razvoj – kaže Siniša Vukov, predsjednik pećinačke opštine. – Prva tačka tog razvoja bila je petlja oko Šimanovaca i zemljište koje smo investitorima ponudili za gradnju. Za njih nismo ostavljali nikakvu dilemu i oni su počeli da pristižu.
I tako, računajući od 2002. godine do današnjih dana, u pećinačkom ataru otvoreno je 35 proizvodnih pogona, investicije su dostigle gotovo 400 miliona evra, a posao je dobilo više od 2.000 ljudi. Najinteresantnija radna zona postali su Šimanovci, a duž njih načičkali su se: slovenački JUB, ITM Grupa, Pink studio, “Trimo inženjering”, “Don kafe”, “Albon”, “Kleman”, “Polino”, “Lož”, “Naturakop”, “Termomont”…
– Opština je prema urbanističkom planu još 2001. godine odvojila 40.000 hektara državnog i privatnog zemljišta za izgradnju industrijske i radne zone i prodavala ih na javnoj licitaciji – kaže Dušan Srećkov, portparol opštine Pećinci. – Samo od prodaje zemljišta inkasirano je oko 300 miliona evra. Ne mogu tačno da vam kažem koliko su miliona od toga zaradili naši miještani.
Iako u opštini skrivaju koliko milionera ima u Pećincima, građani između sebe vrlo dobro znaju ko je prodao njivu za 250.000 evra po hektaru i postao dinarski milioner. A oni koji su prodali više od pet hektara postali su i evropski milioneri. Po toj računici u Pećincima ima više od 30 seljaka milionera, koji su za svoje njive uzeli oko 70 miliona evra.
– Prodao sam nekoliko jutara i kupio dva stana u Beogradu, apartman u Vrnjačkoj Banji, nove automobile deci, sredio kuću, “uveo” klimu čak i u štalu, a ostavio sam nešto para i u banci – kaže miještanin koji nije želio da mu se objavi ime.
Sremački paori, vlasnici zemlje u industrijskoj zoni, i dalje trljaju ruke i tvrde pazar. Govore nam da ima i takvih koji su dobili toliko novca od zemlje da im više ništa i ne treba. I Pećinčani kažu da se mnogo toga promjenilo u posljednjih osam godina i da je samo mjesto promjenilo svoj izgled, ali da treba još raditi. Traže da se grade parkinzi, moteli i hoteli i ko zna šta još.
Obedska bara
Sljedeći naš poduhvat je da oživimo Obedsku baru, koja je bila veliki potencijal – kaže Siniša Vukov, gradonačelnik Pećinaca. – Naša namera je da pokažemo da ona može da bude stvarni izvor prihoda i za to imamo konkretnu podršku i pomoć američkih eksperata. Novosti