SOFIJA, Bugarski ministar ekonomije, energetike i turizma Trajčo Trajkov izjavio je da je Srbija iskazala interesovanje za novu bugarsku nuklearku “Belene”, koja uskoro treba da počne da se gradi.
“Do sada je nekoliko inostranih investitora pokazalo interesovanje za nukleraku `Belene`, uključujući i Srbiju, ali konkretnih investicionih ponuda još nema”, pojasnio je Trajkov u izjavi za bugarske medije.
Prema njegovim riječima, Rusija može da se uključi u projekat izgradnje nove nuklearke “Belene”, ali ne kao strateški investitor.
Komentarišući prijedlog ruske strane iz februara, prema kome moskovska kompanija “Atomstrojeksport”, koja je pobijedila na tenderu za izgradnju nuklearke, može da otpočne izgradnju svojim sredstvima koja će joj biti vraćena poslije izbora strateškog partnera, Trajkov je naglasio “da se to može prihvatiti, ali u nekoj sljedećoj fazi, poslije pronalaženja strateškog investitora”.
Bugarski ministar rekao je da će izgradnja “Belena” pratkično otpočeti poslije iznalaženja strateškog investitora.
Bivši izvjestilac Evropske unije (EU) za Bugarsku Džefri van Orden izjavio izjavio je na jednom skupu u Sofiji da strateški investitor za novu nuklearku “Belene” mora biti iz EU.
Bugarska je 2008. godine otpočela izgradnju nove nuklearke “Belene”, koja se nalazi na sjeveru Bugarske, na Dunavu, a izgradnja je povjerena ruskoj kompaniji “Atomeksportstroj”.
Izgradnja nove nuklarke, koja će imati dva reaktora, koštaće 3,99 milijardi evra, a planirano je da prvi reaktor bude završen do 2013, a drugi do 2014. godine.
Ubrzo poslije svečanog početka izgradnja nove nuklearke je obustavljena, a jedna od strateških partnera u poslu – njemačka kompanija “RVE” – povukla se zbog neobezbijeđenog finansiranja.
Izgradnja “Belena” uslijedila je nakon što je Bugaska na prijedlog Evropske komisije, neposredno prije ulaska u EU, zatvorila prva četiri 440 – megavatna reaktora jedine nuklearke u zemlji “Kozloduj”.
Prvi i drugi reaktor su zatvoreni krajem 2003. godine, a treći i četvrti neposredno prije učlanjenja u EU, krajem 2006. godine.
U funkciji se nalaze peti i šesti reaktor jačine po hiljadu megavata, novije ruske proizvodnje, koji zadovoljavaju bezbjednosne kriterijume Evropske komisije.
Nuklearka “Kozloduj” nalazi se na Dunavu, oko stotinu kilometara od granice sa Srbijom, a sastoji se od šest reaktora iz bivšeg SSSR-a.