-
Oslobođeni i vlasnik i direktorica firme „Sima“ iz Laktaša
-
Riječ je o prvostepenoj presudi
SARAJEVO – Sud BiH oslobodio je troje službenika Uprave za indirektno oporezivanje (UIO BiH) optužbi za nesavjestan rad u službi, a vlasnika i direktoricu firme „Sima“ iz Laktaša optužbi za utaju poreza od 2,75 miliona KM, saznaje portal CAPITAL.
Slobodanka Manojlović i Lidija Lončar, stručni saradnici u Grupi za reviziju i kontrolu Regionalnog centra (RC) Banja Luka te Nedim Kulenović, šef grupe za prinudnu naplatu u RC Banjaluka su optuženi da su nesavjesno postupali u svom radu, kršili zakon i propustili nadzor, a sve kako bi vlasnik preduzeća Željko Kukobat izbjegao da plati porez.
Sa druge strane, Kukobat i direktorica „Sime“ Momirka Jamedžija su bili optuženi da su davali lažne podatke o stečenim oporezivim prihodima kako na njih ne bi platili porez na dodatnu vrijednost.
Manojlovićevoj i Lončarevoj se stavljalo na teret da su prilikom kontrole ovog preduzeća namjerno propustile utvrditi poreske obaveze, a da je kasnije, kada je firma otišla u stečaj, Nedim Kulenović, u dogovoru sa Kukobatom namjerno izbjegao podnošenje prijave potraživanja sudu.
Međutim, sud je u presudi naveo da nije dokazano da je ova grupa od pet optuženih zajednički djelovala.
„Nema dokaza o zajedničkom djelovanju. Ne postoje dokazi koji ukazuju na povezanost krivično pravnih radnji optuženih. Tužilaštvo u tom pravcu nije provelo nijedan dokaz niti su utvrđene indicije“, navodi se u presudi.
Sud je utvrdio da nije dokazano da su optuženi svjesno prekršili zakon.
„Činjenica je da je došlo do određenih propusta i kašnjenja u lancu postupanja nadležnih u službi UIO BiH. Međutim, UIO BiH je u dužem periodu imala probleme u radu, što utiče i na blagovremenost u postupanju, pa se propusti ne mogu propisati optuženima na način kako je tu tužilaštvo pokušalo dokazati“, navodi se u presudi.
U njoj se zaključuje da su teze i tvrdnje tužilaštva u pogledu krivične odgovornosti optuženih za poresku utaju i nesavjestan rad u službi ostale na domenu pretpostavki, bez čvrstih i pouzdanih dokaza.
Predrag Baroš, advokat Lidije Lončar kaže da tužilaštvo nije uložilo nijedan materijalni dokaz koji bi upućivao na krivicu njegove branjenice.
„Po pitanju Lidije Lončar i Slobodanke Manojlović sve se temeljilo na iskazu njihovog radnog kolege koji se pojavio kao svjedok i sačinio izvještaj o počinjenom krivičnom djelu. Riječ je o izvještaju u kojem se nalazi niz nelogičnih navoda i koji upućuje na to da im je neko pokušao da stavi na teret nešto što stvarno nisu učinile“, kazao je Baroš.
S obzirom na to da je riječ o prvostepenoj presudi, on dodaje da očekuje žalbu Tužilaštva BiH, ali sumnja da će se presuda promijeniti.