LONDON, Slovenija i Hrvatska su jedine dvije nekadašnje republike bivše Jugoslavije među 66 zemalja u “Indeksu konkurentnosti informaciono-tehnoloških industrija” koji je objavila analitička kuća uglednog britanskog časopisa “Ekonomist” – “Ekonomist intelidžens junit”.
Na toj listi za ovu godinu Slovenija je zauzela 26. mesto, što je napredak za jedno mjesto u odnosu na 2007., dok se Hrvatska po prvi put našla na listi, plasiravši se na 41. mesto, objavljeno je na Internet sajtu “Ekonomist intelidžens junita”.
“Indeks konkurentnosti IT industrije” je pokazao da su SAD zadržale prvo mjesto na listi u odnosu na prošlu godinu, jer i dalje predstavljaju “inkubator za nove kompanije u visokoj tehnologiji i za tehnološke inovacije, kao i zemlju koja razvija talente”.
Među prvih pet zemalja na listi najkonkuretnijih u IT industriji su, prvi put, Tajvan, Švedska i Danska.
Jedini “starosjedilac” u prvih pet je, osim SAD, Velika Britanija, koja je u odnosu na 2007. skočila sa četvrtog na treće mjesto, saopštila je analitičko odeljenje “Ekonomista”.
Japan i Južna Koreja su, međutim, ove godine “ispali” iz pet najkonkuretnijih zemalja u IT sektoru, a prema rang listi “Ekonomist intelidžens junita”.
Najvažnije faktore koji omogućuju brz razvoj proizvođača u IT industriji neke zemlje čine okolina koja podržava inovacije, stalan priliv talenata, napredna tehnološka infrastruktura, snažno zakonodavstvo, dobro izbalansirana podrška države i atmosfera otvorenog poslovanja, a ti elementi su predstavljali temelj za izradu pomenute studije.
Ulaganje u kadrove je najvažnije od svega, podsjeća “Ekonomist intelidžens junit” u svojoj studiji i dodaje da će najveći izazov za kompanije u IT sektoru u narednih nekoliko godina biti pronalaženje stručnjaka.
Među 66 zemalja sa liste, SAD, Singapur i Velika Britanija imaju najbolju sredinu za razvoj stručnog usavršavanja ljudi koji rade u visokotehnološkom sektoru.
Analiza američkih stručnjaka ukazuju na smanjenje ili prestanak “odliva mozgova” iz IT sektora zemalja u razvoju, tako da će SAD i drugi lideri sa liste morati da ulože veliki napor da bi i dalje bili magneti za svjetske tehnološke stručnjake, upozorava se u izveštaju “Ekonomist intelidžens junita”.