LONDON, Savez Rusija-OPEK predstavljao bi prijetnju svjetskoj ekonomskoj stabilnosti, piše danas list “Gardijan”.List navodi da je to zastrašujuća mogućnost, jer Rusija podmiruje energetske potrebe trećine Evrope, dok OPEK pokriva oko 40 odsto globalne naftne proizvodnje.
Zajedno, oni proizvode polovinu svjetske nafte tako da bilo kakav sporazum koji omogućava Rusiji da postane punopravna članica ove organizacije predstavlja prijetnju zemljama kao što je Britanija, koja postaje sve više zavisna od uvoza.
List upozorava da ne treba imati iluzije da će savez Rusija-OPEK djelovati odgovorno u uspostavljanju ravnoteže između sume koju traže proizvođači i cijene koju treba da plate zemlje potrošači u Evropi, Americi i Aziji.
“Prije tri mjeseca predsjedavajući ‘Gazproma’ Aleksej Miler predložio je rast cijene nafte na 250 dolara po barelu, u vrijeme kada je cijena već skočila za 39 odsto na skoro 140 dolara”, piše list.
List podsjeća da je Rusija poslala ministra energetike Igora Sečina na sastanak OPEK-a u Beču i predložila “široku saradnju” sa ovom organizacijom, a u narednih nekoliko mjeseci biće spreman za potpisivanje memorandum o razumijevanju.
Prema pisanju lista, Rusija je već pokazala da je spremna da koristi naftu kao političko oružje kako bi povratila svoj uticaj koji je imala u vrijeme SSSR-a.
Nafta je najsnažniji adut Rusije, ističe list, posebno nakon povećanja cijena koje joj je povratilo samoupozdanje i ponovo je učvrstilo na svjetskoj pozornici.
Sporazum sa OPEK-om ojačaće Moskvu u vrijeme kada je izgubila prijatelje na Zapadu nakon invazije na Gruziju i lošeg tretmana stranih kompanija, posebno “Britiš petroleuma”, koja ima poslovne interese u Rusiji, navodi “Gardijan”.
Ipak, uključenje Rusije u OPEK neće ići tako lako, jer je Saudijska Arabija, najvažniji član ove organizacije, konzervativna država povezana sa SAD i možda će oklijevati da prihvati tako moćnog člana.
“Međutim, ništa nije nemoguće. U sastav OPEKA već ulaze zemlje neprijateljske prema SAD, kao što su Iran i Venecuela, pa zašto onda ne i Rusija?”, piše list.
Činjenica je da je Saudijska Arabija organizacija unutar organizacije. Zemlja koji prizvodi 21 odsto nafte na Bliskom istoku jedina ima mogućnosti stvaranja viškova, što znači da može da se zaštiti od pada cijena povećanjem proizvodnje na način na koje druge zemlje ne mogu.
Čak i bez Rusa, OPEK pod okriljem Saudijske Arabije nije beningna sila, koja će da olakša Zapadu dok se približava recesija.
OPEK je prošle sedmice saopštio da će smanjiti proizvodnju za oko 500 hiljada barela što je izazvalo kritike Međunarodne agencije za energiju koja tvrdi da će se taj potez loše odraziti na cijene nafte.
Međutim, OPEK se možda ipak malo zaletio. Zadržavanjem cijene nafte od 100 dolara po barelu izazvao je bojazan da će recesija biti gora nego što se misli i vodiće padu potražnje.
Kao posljedica svega toga, cijena barela u petak je iznosila nešto manje od 100 dolara i može još da pada.
Uticaj OPEKA trajaće još mnogo godina, tvrdi list.
“Uprkos priči u SAD o zelenoj tehnologiji koja bi smanjila zavisnost od nafte, decenije će trebati dok se to ostvari. OPEK će ostati sila na koju treba računati u budućnosti, a to Rusi savršeno dobro znaju”, zaključuje list.