PEKING, Kineska kompanija “Sanlu grup”, zbog čijeg se mlijeka u prahu razboljelo 53 000 djece, nije prijavila pritužbe na njihov proizvod iako su se prve žalbe pojavile još krajem prošle godine, javili su danas kineski mediji.
Prema javljanju kineske državne televizijske stanice, “Sanlu grupa” je prve pritužbe na svoj proizvod dobila početkom decembra prošle godine.
“Nakon što su početkom avgusta ove godine predstavnici `Sanlu grupe` o pritužbama obavjestili lokalne zvaničnike iz grada Šiđizuanga, gdje se nalazi sjedište ove kompanije i gradskim vlastima je trebalo duže od mjesec dana da o tome obavjeste više instance vlasti, čime je omogućeno da se teška situacija još više pogorša. Zvaničnici `Sanlu grupe` i grada Šiđizuanga prekršili su pravila o prijavljivanju incidenata većih razmjera u oblasti bezbjednosti hrane”, javila je kineska državna televizijska stanica “Si-Si-ti-vi” pozivajući se na rezultate istrage koju je pokrenuo zvanični Peking.
Televizijski izvještaj je prva zvanična potvrda ranijih medijskih izvještaja u kojima se navodi da je vijest o rizičnim supstancama u mliječnim proizvodima namjerno skrivana.
Medijski izvještaji o spornom mlijeku u prahu pojavili su se početkom ovog mjeseca.
Hemikalija “melamin”, koja se koristi u proizvodnji plastike, dodavana je kako bi mlijeko u prahu, navodno dobilo na visini proteina.
U saopštenju kineskog Ministarstva zdravlja navodi se da je do sada četvoro djece preminulo a da se 104-oro nalazi u teškom stanju sa simptomima kamena u bubregu.
Ukupno 52 857 djece prebačeno je u bolnice nakon što su pila mlijeko u prahu za koje se smatra da je zaraženo “melaminom” ali se većina njih oporavila. U bolnici se i dalje nalazi 12 892 djeteta.
Sve veći broj zemalja uvodi zabrane ili povlači kineske mliječne proizvode a posljednje države koje su to učinile su Filipini i Vijetnam.
Do sada su uvoz kineskih mliječnih proizvoda zabranili Bangladeš, Brunei, Burundi, Japan, Gabon, Malazija, Mjanmar, Singapur i Tanzanija.