BEOGRAD, Priprema za profesionalizaciju menadžmenta firmi koje su u vlasništvu države kreće odmah – potvrđeno je u petak u Vladi Srbije. – Očekuje se da se već na jesen vide prvi rezultati ovog pokušaja depolitizacije državnih firmi.
Nalog kojim Vlada obavezuje ministarstva da nalože javnim preduzećima koja su u njihovim resorima da raspišu konkurse za izbor rukovodstava biće svim institucijama dostavljen već u ponedjeljak.
– Svi prijedlozi za rukovodioce javnih preduzeća i firmi koje su u većinskom vlasništvu države, a koji se budu dostavljali Vladi Srbije na odlučivanje, moraće da budu praćeni i kompletnom dokumentacijom o sprovedenom javnom konkursu, ali i svim detaljima na osnovu kojih je neko ministarstvo predložilo baš tog kandidata – objašnjavaju u Nemanjinoj 11.
Ipak, u Vladi Srbije ne negiraju da će sadašnji čelnici javnih preduzeća imati šanse da, zapravo, nastave mandat.
– Oni imaju jednaku mogućnost da učestvuju na konkursu – zaključuju u Vladi.
Stručna javnost, međutim, ovaj korak Vlade Srbije vidi kao čist predizborni populizam. Na način sličan ovom koji sada želi da koristi Vlada Srbije zvanično su birani i prvi ljudi nekih lokalnih samouprava, pa i Beograda. To iskustvo je i pokazalo da su, uprkos raspisanom konkursu, menadžeri gradskih preduzeća postali, uglavnom, samo stranački kadrovi.
Inače, kako se najavljuje, krajem avgusta će se, prilikom nastavka pregovora o novom aranžmanu sa MMF-om, razgovori sa Misijom voditi i o stanju u državnim preduzećima. O tome je, da podsjetimo, već bilo riječi tokom majskih razgovora sa Albertom Jegerom, a osnov za budući dogovor ozvaničen je i Memorandumom koji su potpisali predstavnici srbijanskih vlasti i Misije MMF-a.
– Ono što odlikuje većinu velikih državnih preduzeća jesu zarade koje ne odgovaraju stepenu produktivnosti, prevelik broj zaposlenih, nedostatak investicija i slabo korporativno upravljanje – zaključuje se u pomenutom dokumentu i dodaje se da je „postignut načelni dogovor da bi većinu velikih državnih preduzeća trebalo privatizovati“. – U pripremi za privatizaciju, tržišnu vrijednost tih preduzeća moguće je uvećati okončanjem korporativizacije svih velikih državnih firmi do decembra 2012. godine, strožom kontrolom i nadzorom od strane Ministarstva finansija, postavljanjem gornjih granica mase zarada i unapređivanjem operativne nezavisnosti rukovodilaca, kao i odabirom menadžera isključivo na osnovu kriterijuma stručnosti.
1.000 zaposlenih
Kako nezvanično saznajemo, samo u deset najvećih javnih preduzeća i kompanija u državnom vlasništvu u posljednjih godinu dana povećan je broj zaposlenih za čak 1.000. Prema nama dostupnim podacima, broj zaposlenih je u prethodnih 12 mjeseci umanjen jedino u „Željeznicama Srbije“. Novosti