BANJALUKA, Predsjednik Uprave Fabrike duvana Rovinje, Davor Tomašković, nedavno je izjavio da je BiH najveći izvor za cigarete koje se nalaze na ilegalnom tržištu u Hrvatskoj, navodeći da razlika u cijeni kutije ronhila u Hrvatskoj koja košta dva i po evra i u BiH dvije i po KM, odnosno upola manje, stvara prostor za nelegalnu trgovinu, čiji se interesi mogu uklopiti u tu razliku od 50 odsto u cijeni.
– S obzirom da Hrvatska s BiH ima dugu granicu, koja je prilično propusna, najveći izvor za cigarete koje se nalaze na ilegalnom tržištu u Hrvatskoj jeste upravo BiH – potvrdio je Tomašković. On je istakao da te cigarete ne dolaze nužno organizovanim kanalima šverca, nego i u velikom broju od maloprodajne kupovine građana koji prelaze granicu da bi kupovali jeftinije, pa te proizvode oni sasvim legalno, jednu ili dvije šteke, prenesu u Hrvatsku i plasiraju na ulici ili tržnici.
Prema njegovim riječima, u Hrvatskoj je 2009. godine došlo do naglog rasta poreza i cijena, pa se to odrazilo i na veliki rast nelegalnog tržišta, koje je prije tog povećanja iznosilo deset odsto potrošnje robe u Hrvatskoj, da bi sada taj postotak iznosio između 15 i 20 odsto.
– Nelegalna trgovina duvanskim proizvodima ima samo jedan uzrok, a to je različita maloprodajna cijena na različitim tržištima – konstatovao je Tomašković.
U BiH misle drugačije, te navode da je za crno tržište jednako odgovorna i Hrvatska koliko i BiH.
– Opšte poznata činjenica jeste da postoji siva ekonomija i da se godišnje proda oko 3.500 tona gotovog proizvoda ilegalnim tokovima, ali Tomašković zanemaruje činjenicu da je i Hrvatska učesnik crnog tržišta, jer se i kod njih prave cigarete. Prema podacima s kojima mi raspolažemo, FDR je opala prodaja za oko dvije hiljade tona gotovog proizvoda na nivou od šest mjeseci, pa zato ovakvim izjavama skreću pažnju s problema – rekao je Dubravko Prstojević.
Predsjednik Grupacije proizvođača, prerađivača i prodavača duvanskih proizvoda pri STK BiH, Orhan Robović, kaže da jeste činjenica da su cijene cigareta u BiH manje nego u Hrvatskoj i da postoji šverc, ali najveći dio ilegalne trgovine cigaretama u Hrvatskoj potiče upravo iz te države.
– Donedavno se nijedna paklica cigareta iz BiH nije mogla prodati u Hrvatkoj zbog njihovih strogih propisa o akcizama, a domaći proizvođači sigurno ne proizvode za ilegalno tržište – rekao je Robović.
Tržište BiH neuređeno
Tržište duvana u BiH loše zaštićeno, jer smo mi jedina zemlja koja nema zakona o duvanu, što se odražava i na proizvodnju koja iz godine u godinu opada. Nekada je proizvodnja duvana u BiH iznosila oko 10.000 tona, a sada između 2.500 i 3.000 tona.
– Pušačko tijelo u BiH se procjenjuje na oko od 8.000 do 8.500 tona cigareta, a prema podacima STK godišnje se proda 12.000 tona cigareta. Gogović je takođe naveo da je u prošloj godini FDS proizvela i prodala oko 5.050 tona cigareta, od čega najvećim dijelom u BiH – rekao je Robović. Fokus