ZAGREB , Nezaposlenost u pojedinim zemljama regiona dostigla je istorijske maksimume. Svjetska kriza pogoršala je situaciju u zemljama koje se već bore sa tim problemom.Pad zaposlenosti u regionu je posljedica smanjene privredne aktivnosti ali i brojnih problema koji su postojali i prije krize, ističu analitičari Rajfajzen banke (RBA).
U Hrvatskoj je u januaru stopa nezaposlenosti iznosila 17,7 odsto, što je najviša stopa od marta 2006. godine, a u narednim mjesecima nezaposlenost u regiji će, prema ocjeni eksperata, i dalje rasti.
U BiH je u avgustu protekle godine ukupan broj nezaposlenih prešao brojku od pola miliona i nastavio je da raste pa se stopa nezaposlenosti do kraja godine popela na 42 odsto.
Međutim, nezaposlenost u BiH problem je već niz godina, što potvrđuje i činjenica da je prosječna stopa nezaposlenosti u BiH od 2001. godine konstantno iznad 40 odsto, a svjetska ekonomska kriza je samo naglasila taj problem.
Slovenija je krajem 2009. imala 96.700 nezaposlenih, što je 46 odsto više nego u 2008. U Bugarskoj i Rumuniji stopa nezaposlenosti proteklih godina bila je ispod evropskog prosjeka, međutim u drugoj polovini 2009. nezaposlenost je počela ubrzano da raste.
Tako je na kraju prošle godine broj nezaposlenih u Rumuniji bio gotovo 75 odsto veći nego na kraju 2008. godine. U Rumuniji je početkom ove godine zabilježeno 740.000 nezaposlenih, odnosno 8,1 odsto, što predstavlja rekord u posljednjih sedam godina.
Međunarodni monterani fond navodi da bi do kraja 2010. vroj nezaposlenih u Rumuniji mogao dostići i milion. Otežavajuća okolnost je da zbog ekonomske krize, 80 odsto nezaposlenih dolazi iz privatnog sektora koji je do 2009. godine bio glavni izvor otvaranja novih radnih mjesta. Beta