BANJALUKA, Poreska uprava Republike Srpske (RS) primila je do danas 43 519 zahtjeva za umanjenje poreske osnovice, a 16 599 prijava za porez na dohodak, rekla je pomoćnik direktora za usluge poreskim obveznicima u Poreskoj upravi RS Ilinka Gavrilović.
Ona je u izjavi za Srnu, ponovo pozvala fizička lica da podnesu godišnju poresku prijavu za porez na dohodak, napominjući da bez toga poreski obveznici, kojima je odobren zahtjev za umanjenje poreske osnovice, neće moći ostvariti pravo na vraćanje poreza.
Rok za podnošenje prijava i zahtjeva je 31. mart, a u Poreskoj upravi RS procjenjuju da od oko 200 000 ukupno zaposlenih u RS pravo na vraćanje poreza ima oko 50 000 poreskih obveznika.
Pravo na vraćanje poreza imaju sva zaposlena lica koja u domaćinstvu imaju izdržavane članove porodice (djecu, roditelje ili nezaposlene supružnike) ili kamatu na stambeni kredit.
Prijave za porez na dohodak nisu dužna podnositi lica koja nemaju pravo na vraćanje poreza i koja su zaposlena kod jednog poslodavca, budući da je poslodavac obavezan prilikom isplate plate pravilno obračunati, obustaviti i uplatiti porez i prikazati ga poreskom prijavom na obrascu 1.002, koja se podnosi na mjesečnom nivou.
Zakon o porezu na dohodak RS, koji se primjenjuje od 1. januara 2007. godine, propisuje tri stope poreza na dohodak i to nultu za najnižu platu od 205 KM odnosno za godišnja primanja do 2.460 KM, 10 odsto za godišnja primanja od 2.461 KM do 25.008 KM i 15 odsto za godišnja primanja veća od 25.008 KM.
Ako poreski obveznik prihode ostvaruje iz više izvora, od kojih je svaki pojedinačno oporeziv sa 10 odsto, a njihov zbir prelazi 25.008 KM godišnje, razliku u poreskoj stopi između 10 i 15 odsto dužan je platiti poreski obveznik kao fizičko lice.