MILIĆI, Privreda opštine Milići, čiji su ključni aduti preduzeća oslonjena na eksploataciju i preradu prirodnih resursa, konkretno rude boksita i drveta, prema očekivanjima, našla se na udaru finansijske i ekonomske krize.
U Kompaniji “Boksit”, najvećem i najznačajnijem milićkom kolektivu, kriza je početkom godine zaprijetila potpunim prekidom proizvodnje sa krajnje neizvjesnim ishodom.
Lokalnu šumsku upravu ozbiljno je uzdrmao pad tražnje sirovine i neuređeno tržište, dok je u Fabrici montažnih kuća “Intal” kriza uvećana zbog nagomilanih obaveza prema državi i povjeriocima i nerealizovanih potraživanja.
Problema u poslovanju nisu bile pošteđene ni manje, uglavnom drvoprerađivačke firme, koje su pretežno izvozno orijentisane, ali posrtanje “velikih igrača” uticalo je da kriza postane vidljiva i na širem, socijalnom planu.
Praktično, u prva tri mjeseca u Milićima proizvodne aktivnosti bile su svedene na najmanju moguću mjeru, što se najprije odrazilo na primanja i standard zaposlenih, ali ozbiljne posljedice, u vidu “kolateralne štete”, pretrpjela je i opštinska kasa, koja nikada ranije nije bila praznija nego u tom periodu.
Posljedica toga su značajne restrikcije u sektoru javne potrošnje i ograničenje investicionih aktivnosti, kojih ove godine, vjerovatno, neće ni biti, objašnjava načelnik opštine Živojin Jurošević.
On navodi da je, u ovom trenutku, punjenje budžeta na najnižem nivou u posljednjih pet- šest godina. “Ne možemo da ispunjavamo svoje osnovne funkcije, i to je direktna posljedica dešavanja u privredi, koja nije u mogućnosti da ispunjava obaveze prema budžetu, a koje se odnose na uplatu naknada za eksploataciju prirodnih resursa”, rekao je načelnik Jurošević.
Ipak, dolaskom proljeća izgleda da su se i tmurni oblaci nad Milićima i njenom privredom polako počeli razilaziti.
Početkom aprila, nakon iscrpljujućih pregovora sa strateškim partnerom – Fabrikom glinice “Birač” – i garancija dobijenih od Vlade RS da će adekvatnim mjerama da amortizuje uticaje globalne finansijske krize na ova dva preduzeća, krenula je proizvodnja u Kompaniji “Boksit”.
Direktor kompanije Rajko Dukić tada je rekao da je, s obzirom na loš početak godine, bio u dilemi “kako i šta dalje, jer ovdje nije riiječ o nekom lokalnom ili regionalnom problemu, već o uticaju globalne ekonomske i finanijske krize na sveukupne privredne i finansijske tokove”.
“Mi nismo mogli ostati po strani, pogotovo što kompanija kao svog strateškog partnera ima Fabriku glinice `Birač`, koja je posebno pogođena ovom krizom. Zahvaljujući nekim mjerama Vlade RS i našim međusobnim dogovorima, Fabrika će nastaviti da radi, i to nam je omogućilo da ove godine planiramo proizvodnju i isporuku rude. Poslije ugovora koji smo potpisali sa `Birčem` napravljen je plan proizvodnje za ovu godinu, koji podrazumijeva da svi proizvodni kapaciteti rade”, istakao je Dukić.
Prema ugovoru, “Boksit” će do kraja 2009. godine zvorničkoj fabrici isporučiti 250.000 tona rude, uz izraženu spremnost da se ugovorena količina uveća za 50.000 tona. Vrijednost ugovorenog aranžmana je oko 12.000.000 KM.
U Fabrici montažnih kuća “Intal” još nisu spremni da saopšte ko su im partneri u budućim poslovnim akcijama, da se to ne bi odrazilo na do sada postignute dogovore, ali činjenica je da je i u “Intalu” krajem aprila krenula proizvodnja i da je prije nekoliko dana uvedena i druga smjena govori da se situacija mijenja nabolje. Srna