BEČ, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i Rusija osnovale su prvu “banku za rezerve nuklearnog goriva” da bi obezbjedili nesmetane isporuke za svjetske reaktore.
Ideju o stvaranju banke pokrenila je IAEA da bi zemaljama dala alternativu razvoja sopstvene tehnologije za obogaćenje uranijuma kao što je to učinio Iran.
“Uz naše napore, učili smo da svijet bude malo bolje mjesto”, rekao je direktor ruske nuklearne korporacije “Rosatom” Sergej Kirijenko u Beču nakon potpisivanja sporazuma sa generalnim direktorom IAEA Jukijom Amanom.
Rezerve su namjenjene kao mehanizam osiguranja za zemlje kojima je ometena dostava iz inostranstva.
U tom slučaju će IAEA obezbjediti nuklearni materijal koji je proizveden i uskladišten u Angarsku u Sibiru.
Zemlja koja dobije materijal platiće po trenutnim tržišnim cijenama slabo bogaćeni uranijum.
Kirijenko je istakao da će Rusija do kraja godine imati 30 odsto materijala potrebnog za jedan reaktor.
Zemlje u razvoju izrazile su skepsu prema banci jer strahuju da bi ta vrsta mehanizama mogla indirektno da ih spriječi da dođu do miroljubive nuklearne tehnologije.
Međutim, Kirijenko je naglasio da je učešće u rezervama dobrovoljno i da “nema restrikcija za zemlju koja će dobiti materjal”.
Prema izjavama zvaničnika IAEA, napori Irana da izgradi program za obogaćenje uranijuma bili su početna tačka za pokretanje incijative.
Tehnologija za obogaćenje uranijuma može se koristiti za stvaranje goriva za reaktore, ali i za proizvodnju materijala za atomsku bombu.