DAMASK, Arheolozi su pronašli viličnu kost kamile u sirijskoj pustinji staru oko milion godina, za koju se vjeruje da je pripadala mnogo manjem pretku ove životinje.
Kost je pronađena prošlog mjeseca u blizini sela Koum u regionu Palmira, oko 200 kilometara sjeveroistočno od Damaska, kaže Heba al-Sakel, direktor Nacionalnog muzeja Sirije, jedan od lidera zajedničkog tima sirijskih i švajcarskih istraživača.
Prošle godine tim je pronašao kosti džinovske kamile u Siriji stare oko 100 hiljada godina. Ova životinja bila je visoka između tri i četiri metra, odnosno bila je dvostruko veća od današnjih kamila.
Najnovije otkriće zajedno sa ostacima džinovske kamile može dati odgovore na pitanja o evoluciji ove životinje, kažu naučnici.
“Ovo je veoma važno otkriće”, kaže Žan Mari le Tensorer, koji predvodi švajcarski dio tima. On je dodao da je riječ o najstarijoj kosti kamile ikad pronađene na Bliskom istoku, a najvjerovatnije i na svijetu.
On je dodao da se prema pronađenoj viličnoj kosti može zaključiti da je kamila bila veoma mala i čak potpuno nova vrsta, ali je naglasio da je potrebno još dosta istraživanja u tom smislu.
“Ova kamila bila je mala u odnosu na današnje primjerke. Ali moramo da pronađemo još kostiju, različitih ostataka, prije nego budemo sigurni da je riječ o novoj vrsti”, rekao je on.