BANJALUKA, Savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske (RS) Milena Majstorović izjavila je da su izmjene i dopune Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju bile neminovne da bi postojeći sistem normalno funkcionisao i privilegovana prava bila ostvarivana na adekvatan način.
“Vlada RS je razmatrala i prihvatila reformu strategije penzijskog sistema, koju je sačinila radna grupa. Sama strategija predviđa jednu parametarsku reformu postojećeg penzijskog sistema, to jeste njegovu stabilizaciju. Promjenu načina finansiranja penzije podrazumijeva promjenu penzijskog sistema”, obajsnila je Majstorovićeva.
U postojećem sistemu, naglasila je ona, biće zadržano i postojeće penzijsko osiguranje tekućeg finasiranja, ali će svakako biti predloženo i uvođenje dobrovoljnog penzijskog osiguranja.
“Svi oni koji budu željeli da u svoje treće doba žive pristojnije moraće da se dosiguraju preko dobrovoljnog penzijskog osiguranja”, istakla je Majstorovićeva gostujući u programu Radio-televizije RS i dodala da reforma penzijskog sistema nema alternativu.
Ona je naglasila da su sve zemlje u okruženju uradile taj reformski korak, a da je samo u BiH i RS dominantno tekuće finansiranje međugeneracijska solidarnost, prema kojem se iz doprinosa koje izdvajaju zaposleni isplaćuju penzije današnjih penzionera.
“Da bi taj sistem funkcionisao na optimalan način potrebno je da RS ima dva do tri zaposlena na jednog penzionera. Na žalost, mi trenutno imamo 1,3 zaposlena na jednog penzionera. Znači, da svaki zaposleni ima svog penzionera. To nije evidentirano samo u RS. Sve zemlje u Evropi, pa i šire suočile su se sa istim problemom tamo gdje su imale isključivo i jedino penzijski sistem međugeneracijske solidarnosti tekuđeg finansiranja”, objasnila je Majstorovićeva.
Ona je istakla da je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS stupio na snagu i on se primjenjuje, a u slučaju da je nekome neko pravo uskraćeno, a smatra da nije trebalo, dovoljno je da Fondu PIO preda podnesak i ukoliko bude elemenata za neke korekcije one će blagovremeno biti urađene.
“Izmjene i dopune Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju ne odnose se na penzionere koji su ostvarili pravo na starosnu penziju sa ukupnim penzijskim stažom od 40 godina, na korisnike invalidskih penzija kod kojih je utvrđen gubitak radne sposobnosti, a čija je posljedica povreda na poslu ili bolest koja ih je zadesila u ratnim okolnostima i porodice poginulih boraca. Oni će ostvarivati pravo na penziju u istom odnosu kao i do sada”, ponovila je Majstorovićeva.