SARAJEVO, Hidroelektrane u Srbiji i Hrvatskoj, koje koriste vode u BiH, godišnje proizvedu struje u vrijednosti većoj od 300 miliona eura, ali nema podataka da li lokalne zajednice ili institucije u BiH dobijaju naknadu za korištenje ovih vodenih potencijala.
Ovo je navedeno u informaciji koju je Državna regulatorna komisija za struju (DERK) proslijedila Vijeću ministara BiH, na osnovu odluke Predsjedništva BiH.
Prema ovoj informaciji, od vode iz akumulacionog jezera Buškog blato, u okolini Livna, Hidroelektrana Orlovac godišnje prozvede prosječno 360 gigavat-sati struje, HE Đale 128, HE Zakučac 1.440 i HE Kraljevac 55 gigavatsati, što je ukupno 1.983 gigavat-sata.
HE Dubrovnik na rijeci Trebišnjici godišnje proizvodi struju koju, prema dogovoru iz 1965. i 1966. godine, troše i BiH i Hrvatska, tako da je BiH dobijala 78 odsto proizvedene struje. No, u novembru 1994. godine “Hrvatska elektroprivreda” (HEP) je jednostrano prekinula ovaj dogovor i umjesto 22 odsto preuzima 37,6 odsto ukupne proizvodnje. Tako je, prema informaciji DERK-a, od te godine do početka 2007. godine preuzela 3.085 gigavat-sati struje, što je oko 230 godišnje.
Na granici prema Srbiji, na rijeci Drini, su dvije hidroelektrane, Zvornik, koja godišnje proizvodi 500 gigavat-sati, i Bajina Bašta sa proizvodnjom od 1.500 gigavat-sati. Izgrađene su 1955. i 1966. godine sredstvima “Elektroprivrede Srbije” i cjelokupnu proizvodnju preuzima ova kompanija. Prema informaciji koju je DERK uputio Vijeću ministara, nema podataka da li lokalne zajednice Zvornik i Srebrenica, ili bilo koja druga zajednica ili institucija u BiH, dobijaju naknadu za korištenje ovih vodnih potencijala.
U DERK-u nismo mogli dobiti komentar na ovu informaciju. U Pravobraniteljstvu BiH, uz ogradu da nemaju informacije iz zemljišnih knjiga, smatraju da ovi objekti ne podliježu sukcesiji imovine bivše Jugoslavije, a u Komisiji za koncesije FBiH smaraju da bi BiH trebalo da naplati koncesiju za korištenje ovih prirodnih dobara.
No, nakon što je Ekonomsko vijeće Vijeća ministara BiH usvojilo ovu informaciju, ona još nije stavljena na dnevni red Vijeća ministara, a nije ni proslijeđena Predsjedništvu BiH.
“Naše procjene su da je vrijednost ove struje stotine miliona KM godišnje, a da se za sve protekle godine može mjeriti milijardama KM, ali informaciju još nismo dobili”, rekao je Damir Arnaut, savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića.
Livnu samo “mrvice”
Ukupna količina struje koju hidroelektrane u Srbiji i Hrvatskoj proizvedu koristeći vodu iz BiH je 4.213 gigavat-sati godišnje, a prema podacima DERK-a cijena struje na evropskom tržištu prošle godine je bila između 50.000 i 80.000 eura za gigavat-sat.
Samo od vode iz Buškog jezera godišnje se proizvede 1.923 gigavatsata, što je po najnižoj cijeni oko 96 miliona eura, a “Hrvatska Elektroprivreda”, koja trguje ovom strujom opštini Livno, prema nezvaničnim informacijama DERK-a, godišnje plaća 1,4 miliona KM.Nezavisne novine