BEOGRAD, Privatizacija društvenog kapitala u Srbiji bila je usporena u 2009. zbog svjetske ekonomske krize i biće završena do kraja 2010. godine, kaže Nebojša Ćirić.
Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije, je dosadašnji tok privatizacije ocijenio ocjenom “između tri i četiri” (na skali od jedan do pet), ukazujući da se sa privatizacijom dosta kasnilo u proteklih desetak godina, jer tranziciju nije pratila sistemska reforma.
Ćirić je podsjetio da je zbog loših preduzeća koja nije bilo moguće privatizovati donijet Zakon o stečaju, koji je predvidio da se taj mehanizam primjenjuje ukoliko je preduzeće u blokadi računa više od tri godine. On je kazao da to ne mora da znači i kraj njihovog postojanja, navodeći primer Fiaza iz Kruševca, koji je poslije stečaja prodat nemačkoj firmi Leoni i sada uspješno posluje.
Komentarišući slučajeve da, poslije privatizacije, neka preduzeća tri do četiri godine nisu isplaćivala zarade i doprinose, Ćirić je rekao da se čitav proces privatizacije ne može uspješno završiti za samo tri do četiri godine. Od 1. januara ove godine državne institucije pomno prate isplate zarada i doprinosa svih preduzeća, upravo da se to ne bi više dešavalo, rekao je on.
On navodi da je ostalo da se privatizuje oko 100 društvenih preduzeća i dodaje da je u proteklih desetak godina privatizovano oko 2.100 preduzeća, pri čemu su sa 507 novih vlasnika raskinuti ugovori zbog nepoštovanja ugovora, a ostvaren prihod od prodaje iznosi oko tri milijarde evra.
Trojka za privatizaciju
Aleksandar Vlahović je ocijenio dosadašnji tok privatizacije ocjenom tri, ukazujući da je Srbija primjenila najbolji model privatizacije putem direktne prodaje strateškom partneru, a ne vaučersku privatizaciju.
Upravo model direktne prodaje bio je najbolji način za praćenje tokova novca, odnosno da se spriječi ulazak “prljavog” novca, rekao je on i dodao da su za sprečavanje pranja novca bile nadležne druge institucije, a ne Agencija za privatizaciju, jer to nije bio njen posao.
Vlahović je kazao da je u nekim slučajevima načinjena greška zato što su na tenderima prodata preduzeća onima koji su ponudili više novca za investicije i socijalni program, a manje novca za kapital preduzeća i kasnije je došlo do problema.
Ministar za privatizaciju u vladi Vojislava Koštunice Milan Parivodić takođe je dao “jaku trojku” za dosadašnji tok privatizacije, ocijenivši da je najveći problem dosadašnjih privatizacija u Srbiji velika krađa društvenog kapitala.
Komentarišući zahtjeve za reviziju privatizacija, Parivodić je ocijenio da je to nepovratan proces i ukazao da u neuspješnim privatizacijama krivicu ne snosi samo država, već, na primjer, i poslovodstvo koje je, ne rijetko, skrivalo prave podatke o poslovanju firme prije porivatizacije.
Dio problema je i to što su preduzeća prodavana pojedincima koji nisu znali da se bave djelatnošću preduzeća koje su kupili, rekao je on, napominjući da je problem bio što je u privatizaciji bilo i “pranja” novca.
Tanjug