BEOGRAD, Direktor Agencije za privatizaciju Srbije Vladislav Cvetković izjavio je danas da prioritet u privatizaciji više nije punjenje republičkog budžeta, već upošljavanje proizvodnih kapaciteta i zapošljavanje što većeg broja radnika.
Agencija je saopštila da je Cvetković, povodom današnjeg otvaranja ponude italijanske kompanije “Beneton” za kupovinu imovine niškog “Niteksa”, rekao da će ubuduće biti sve manje klasičnih privatizacija aukcijama i tenderima.
Cvetković je dodao da Agencija stalno traži nove načine ulaganja u neprivatizovana preduzeća i da se prodaja imovine iz restrukturiranja ili stečaja pokazala se kao veoma efikasan model.
Benton je, kao jedini zainteresovani ponuđač, danas prihvatio početnu cijenu od 3.017.515 evra za imovinu “Niteksa.
“Dolazak giganta poput ‘Benetona’ u Niš je nastavak prakse sklapanja strateških partnerstvima sa velikim svjetskim kompanija, poput ‘Fijata’, ‘Jure’, ‘Panasonika’ ili Falkea”, rekao je Cvetković.
On je istakao da očekuje da uskoro budu potpisani slični ugovori kao sa “Benetonom”, jer se vode pregovori sa nekoliko velikih svjetskih kompanija o njihovom dolasku u Srbiju.
Predsjednik Samostalnog sindikata “Niteksa” Zoran Tošić je novinarima rekao da se nada da će”Beneton” obezbjediti početak proizvodnje već krajem juna ili početkom jula.
Novi vlasnik “Niteksa”, prema njegovim riječima, obećao je da će izgraditi tri nove hale, jer u postojećim nema uslove za proizvodnju.
Tišić je rekao da će dio radnika “Niteksa” ostati da radi, a za ostale je planiran socijalni program.
U “Niteksu”, koji je u stečaju, trenutno su zaposlena 652 radnika. Beta