BANJALUKA, Proizvodnja u preduzećima iz oblasti drvoprerađivačke industrije RS smanjena je lani za oko 30 odsto u odnosu na godinu ranije, a bilježi se i pad od dva odsto od početka ove godine, podaci su Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS.
– Negativan uticaj krize u preduzećima iz ove oblasti, koja su se kao izvozno orijentisana, među prvima našla na njenom udaru, još uvijek je prisutan. Firme bilježe manji broj narudžbi, a rezultati poslovanja od početka godine na nivou su prošlogodišnjeg – rekli su u Ministarstvu.
U ovoj godini, kažu, može se očekivati održavanje proizvodnje na nivou iz 2009. godine, a nešto bolji pokazatelji mogu se očekivati tek u drugoj polovine godine.
Sekretar Udruženja prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik je rekao da je prošla godina bila slaba za drvnu industriju.
– Veoma je teško prognozirati kakva će biti ova godina, s obzirom na to da su prilike na tržištu ostale relativno iste. Početak ove godine obilježen je nepovoljnim vremenskim prilikama, što je direktno uticalo na to da preduzeća ostvare slabiju proizvodnju – rekao je Šinik.
On je naglasio da je domaća drvna industrija izvozno orijentisana, te da poboljšava spoljnotrgovinsku razmjenu.
– Ovo jedna od rijetkih grana industrije u kojoj Republika Srpska ostvaruje suficit – dodao je Šinik.
Istakao je da prerađivači drveta i proizvođači namještaja održavaju broj radnika, bez obzira na krizu i pad proizvodnje.
– Mali je procenat otpuštanja u odnosu na pad proizvodnje koji je zabilježen prošle godine. To je dobar indikator i govori da ova grana ima šanse da izađe iz krize – naglasio je Šinik.
Izvoz
Izvoz drvne industrije u 2009. godini iznosio je oko 214 miliona maraka, što je za 24 odsto manje u odnosu na 2008. godinu.
– Pad izvoza direktno je uticao na smanjenje fizičkog obima proizvodnje u ovoj oblasti, jer se radi o izvozno orijentisanim preduzećima, koja su gotovo 70 odsto svoje proizvodnje plasirala na ino-tržištima – rekli su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS. Glas Srpske