BEOGRAD, Srbija je za deset mjeseci primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom (EU) 2009. imala 78 miliona evra manje carinskih prihoda.
Istovremeno, domaći izvoznici su ušparali 310 miliona evra, objavila je Kancelarija za evropske integracije. “Ono čega su se privrednici pribojavali početkom primjene Sporazuma i carinske liberalizacije, nije se desilo, jer je izostao nekontrolisani uvoz proizvoda”, kazao je zamjenik direktora Kancelarije za evropske integracije Srđan Majstorović.
Prema njegovim riječima, uvoz je za deset mjeseci prošle godine pao za 28 odsto, a izvoz za 24 procenta, dok je trgovinski deficit smanjen za 31 odsto. U oblasti poljoprivrede Srbija je za deset mjeseci lane imala suficit u trgovinskoj razmeni sa EU od 200 miliona evra, dodao je on.
Majstorović je kazao da je primjena Sporazuma unaprijedila regulatorni okvir za sve učesnike na tržištu, a donijeti su i novi zakoni poput Zakona o kontroli državne pomoći i Zakon o konkurenciji.
Podsjetio je da je Srbija jednostranu primjenu šestogodišnjeg prelaznog sporazuma, odnosno liberalizacije carina, počela 29. jaunara 2009. godine, da je Savet ministara EU odmrzao taj sporazum 7. decembra 2009, da je njegova primjena počela 8. decembra, a da zvanično stupa na snagu 1. februara ove godine.
Srbija se, kako je naveo, već priprema za naredne korake u procesu pristupanja, a nakon podnošenja kandidature za članstvo u EU. Majstorović je kazao da se intenzivno radi na upitniku EU koji bi Srbija trebalo da ispuni nakon što se prihvati njena kandidatura za članstvo. Kako je objasnio, trenutno se analiziraju odgovori na upitnike koje su dale Makedonija, Crna Gora i Albanija.
Majstorović je dodao i da je Uprava carina objavila Pravilnik o dijagonalnoj kumulaciji porijekla robe čime su se stekli uslovi da se ta povoljnost koristi u trgovini ne samo sa članiocama EU, već i sa članicama CEFTE, a biće primijenjena i na države EFTE, kao i u trgovini sa Turskom.
Šef odsjeka za evropske integracije i ekonomiju u delegaciji Evropske komisije u Srbiji Alberto Kamarata kazao je da je Prelazni trgovinski sporazum važan, jer privrednici mogu da se oslone na regulativu koja je predvidiva.
To znači da strani investitori znaju šta mogu da očekuju kada ulažu u Srbiju, dok srpski proizvodjači mogu da računaju da će tržište EU ostati otvoreno, naveo je Kamarata i istakao da je Sporazum predstavlja osnovu na putu Srbije ka EU.
Beta