KRAGUJEVAC, Radnici fabrike kože “Partizan” u Kragujevcu prekinuli su u subotu, nešto poslije 21 sat, svaki vid protesta, a 12 njih je, nakon 18 dana, prekinulo štrajk glađu i oni će napustiti fabričke prostorije.
Radnici su prihvatili ponudu većinskog vlasnika o ispunjavanju njihovih zahtjeva za uplatu doprinosa za penziono i socijalno osiguranje i otpremnine u skladu sa zakonom.
Sporazum o regulisanju međusobnih odnosa između vlasnika Jovana Aleksića i predsednika Štrajkačkog odbora Svetozara Bojanića potpisan je u subotu u Ministarstvu rada i socijalne politike, koje je zajedno sa Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja, posredovalo da do tog sporazuma dođe, rekao je Tanjugu predsjednik Kriznog štaba za rad i radne odnose Saša Perišić.
“Najvažnije je da je u ovom procesu ispoštovan zakon, kao i da su ministarstva, odnosno Vlada, imali posredničku ulogu. Žalosno je, međutim, što je propušteno dosta vremena da do ovog sporazuma dođe”, rekao je Perišić.
Svih 73 štrajkača kragujevačke fabrike “Partizan” saglasilo se da prihvate ponudu većinskog vlasnika te fabrike kojom se praktično ispunjavanju njihovi zahtjevi zbog kojih dvanaestoro radnika 18 dana štrajkuje glađu.
Kako je Tanjugu rekao predsjednik Samostalnog sindikata Kragujevca Jugoslav Ristić, radnici neće prekidati štrajk glađu sve dok dogovor ne bude stavljen na papir, a papiri donijeti u Kragujevac.
Predsjednik Upravnog odbora “Partizana” Jovan Aleksić, otac zakonskog vlasnika fabrike Aleksandra Aleksića, ponudio je u petak radnicima fabrike da im do 22. juna budu uplaćeni doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje.
Otpremnine, u skladu sa zakonskim propisima, bile bi isplaćene odmah po izjašnjavanju radnika koje bi, kako je rečeno, moglo da počne već naredne sedmice.
Radnicima je ponuđeno 100 evra po godini staža, ili 10 bruto prosječnih plata i odlazak na tržište rada, ili da za prvih 10 godina staža radniku pripadne jedna trećina prosječne mjesečne zarade u preduzeću za svaku godinu, a za ostatak po jedna četvrtina prosječne zarade za svaku godinu.
Vlasnika će povezivanje staža radnicima i naknade koštati oko 600.000 evra. U fabrici za preradu kože, koju je vlasnik kupio na berzi, i koju će po sporazumu napustiti 85 radnika, ostaće 56 radnika.
Radnici su u veoma teškom psihofizičkom stanju, a u subotu ujutro je Hitna pomoć na stacionarno liječenje odvezla jednog od štrajkača glađu koji je u izuzetno kritičnom stanju.
Perišić je izrazio zadovoljstvo što je postignut kompromis između radnika i poslodavca, navodeći da su Ministarstvo rada i Ministarstvo ekonomije u tom dogovoru bili posrednici, i da su sve radili u skladu sa zakonom.
Ministar rada Rasim Ljajić pozvao je sve radnike u Srbiji da odustanu od radikalnih oblika protesta i štrajkova i da probleme rješavaju dijalogom.
Ministar rada je naveo da su u sporazumu štrajkača i vlasnika Partizana precizirani jasni rokovi te da će ministarstva rada i ekonomije nadgledati njegovo sprovođenje.
Mi ćemo nastaviti da pružamo usluge posredovanja dok posljednje slovo iz sporazuma ne bude realizovano, rekao je Ljajić
Upitan zbog čega je država morala da posreduje i gdje je načinjen propust u slučaju kragujevačkog Partizana, Ljajić je naveo da je očigledno načinjeno nekoliko grešaka u cijelom postupku, te da se država uključila jer radnici i poslodavac jednostavno nisu mogli da se dogovore.