BIJELJINA, Rukovodstvo Fabrike šećera Bijeljina pozvalo je semberske poljoprivrednike da proizvode šećernu repu i da tu sirovinu predaju ovoj fabrici za narednu kampanju.
Rukovodilac sirovinskog sektora Šećerane Jelena Stančić rekla je da je za tonu šećerne repe ponuđena cijena od 78 KM i dodala da je to najveća cijena u regionu.
“Fabrika će finansirati sav potreban repromaterijal za sjetvu, počevši od mineralnog đubriva, sjemena i hemijskih sredstava potrebnih za očuvanje usjeva. Takođe, organizovaće i stručnu pomoć koja će biti dostupna proizvođačima”, navela je Stančićeva.
Ona je pozvala poljoprivredne proizvođače da dođu u Fabriku šećera i upoznaju se sa njihovim planskim kalkulacijama i potpišu ugovore o saradnji, zahvalivši se Vladi Republike Srpske i opštini Bijeljina na izdvojenim sredstvima za subvencionisanje proizvodnje šećerne repe.
“Ove godine u Semberiji planiramo da ugovorimo do 1 500 hektara šećerne repe, u Srbiji oko 3 000 hektara, a u Hrvatskoj oko 1 400 hektara repe”, istakla je Stančićeva.
Fabrika šećera Bijeljina u ovoj godini planira proizvodnju do 300 000 tona repe, što znači da će se proizvesti oko 30 000 tona šećera.
Kampanju, koja će krenuti 1. septembra, Šećerana će započeti sa 300 hektara repe koju su ugovorili sa Poljoprivrednim dobrom /PD/ “Semberija” i sa kojim su danas potpisali ugovor o sjetvi te kulture na njihovim parcelama.
Tehnički direktor “Semberije” Čedomir Stojanović najavio je da će sutra početi sjetva za koju je obezbijeđen repromaterijal. “Mašine su spremne i očekujemo da ćemo u narednih 15 dana završiti sjetvu”, rekao je Stojanović i izrazio nadu da će u narednom periodu biti ugovoreno i do 600 hektara.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić, koji je prošle godine imao veoma uspješnu proizvodnju ove kulture, pozvao je poljoprivredne proizvođače na proizvodnju šećerne repe.
“Po hektaru sam imao 2 200 KM čistog dohotka. I ove godine planiram zasijati repu na oko 35 dunuma”, naveo je Maletić i dodao da su i subvencije Vlade RS do 10 odsto od ugovorene cijene, kao i subvencije opštine Bijeljina od pet odsto veoma korisne i da se može očekivati i cijena šećerne repe u iznosu od 94 KM za tonu.
Pomoćnik direktora za proizvodnju bijeljinske šećerane Rade Rakić podsjetio je da je ovo preduzeće nakon 18 godina, prošle godine ponovo počelo da radi i da će ove godine biti urađen kapitalni remont Fabrike za koji će biti uloženo deset miliona evra.