BEOGRAD, Plate zaposlenih u javnom sektoru i penzije u Srbiji neće biti, kako je ranije najavljeno, povećane u aprilu, već u maju, a umjesto planiranog usklađivanja primanja sa inflacijom biće fiksiran iznos povećanja na 2,95 odsto – saznaju „Novosti“.
Neće se ostvariti ni ranije predviđeno usklađivanje primanja u oktobru, već će se ono dogoditi u novembru. Nažalost, najvjerovatnije ni ono neće biti u skladu sa rastom cijena na malo, već će se zarade i penzije uvećati za fiksna dva procenta.
Izvjesno je, međutim, da će se ostvariti najavljeno dodatno uvećanje primanja svih koji bar djelimično žive od budžeta, jer se pokazuje da se državna kasa, zahvaljujući uglavnom inflaciji, puni iznad plana. Tako će plate u javnom sektoru i penzije, prema planu vlade, uvećati dopunski u julu i septembru.
Podaci o prihodima budžeta za prva tri mjeseca govore da će, na godišnjem nivou, biti ostvaren višak od oko deset milijardi dinara u odnosu na plan – tvrdi izvor „Novosti“ iz Vlade Srbije. Upravo taj iznos od oko 0,35 odsto bruto društvenog proizvoda može biti dopunski podijeljen zaposlenima u javnom sektoru i penzionerima.
Međutim, kada se tih deset milijardi dinara izdjeli na preko dva miliona onih čija primanja zavise od budžeta, dolazi se do toga da će dopunska povećanja biti simbolična, odnosno da se plate i penzije mogu uvećati za dopunskih 1,1 odsto u odnosu na prvobitni plan.
– Iz državne kase će se, tako, dodatno izdvojiti oko šest milijardi dinara za penzionere, dok će ostatak, oko četiri milijarde, biti moguće razdijeliti između svih dijelova javnog sektora – tvrdi izvor „Novosti“ u Vladi Srbije. – Prema dogovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom, čak i ako bude ostvaren veći dodatni prihod, on će biti iskorišćen za plaćanje uzetih pozajmica.
Da podsjetimo, zaposleni u javnom sektoru i penzioneri su u decembru prošle godine dobili, poslije gotovo dvije godine, prvo uvećanje primanja. Ono nije, kako je ranije planirano, bilo usklađeno sa inflacijom i procentom privrednog rasta, a što bi značilo koverte „bogatije“ za oko 4,5 odsto, već su primanja uvećana svega za dva odsto.
Fiksiranjem narednog povećanja, odnosno izbjegavanjem da se ono uskladi sa inflacijom, zaposleni u javnom sektoru i penzioneri će, takođe, izgubiti. Jer, podaci o rastu cijena samo za prva dva mjeseca ukazuju da je inflacija iznad dva odsto, koliko će biti i njihova povišica koja će im stići tek u maju. Procjene govore da je moguće da će njihova primanja, novom formulom, biti uskraćena za oko tri odsto.
Inače, formula za obračun zarada u javnom sektoru i penzija zakonski je utvrđena. Izmjenama Zakona o budžetskom sistemu uvedena su, prvi put, fiskalna pravila, među kojima je i navedena formula. Ona predviđa da se januara 2011. godine plate u javnom sektoru i penzije povećaju za rast potrošačkih cijena u prethodnih šest mjeseci plus polovina rasta BDP u prethodnoj godini. Za april je predviđeno novo usklađivanje, koje podrazumjeva povećanje za procenat tromjesečnog rasta potrošačkih cijena, dok bi se u oktobru ponovo primijenila formula – šestomjesečni rast potrošačkih cijena plus polovina rasta BDP iz prethodne godine.
Dugoročni planovi
Prema nedavno usvojenim fiskalnim pravilima, od 2013. do 2015. godine prosječne penzije će rasti po stopi rasta potrošačkih cijena uvećanoj za polovinu realnog rasta BDP iz prethodne godine. Tako će, recimo, prema trenutno važećoj projekciji penzije u 2014. godini rasti dva puta, za oko četiri odsto ukupno.
Tako je za januar 2011. godine predviđeno da se one povećaju za rast potrošačkih cijena u prethodnih šest mjeseci plus polovina rasta BDP u prethodnoj godini. Za april je predviđeno novo usklađivanje, koje podrazumijeva povećanje za procenat tromjesečnog rasta potrošačkih cijena, dok bi se u oktobru ponovo primjenila formula – šestomjesečni rast potrošačkih cijena plus polovina rasta BDP iz prethodne godine.
Skala povećanja
– Ideja je da se dopunska povećanja ne primjenjuju linearno, već da se plate zaposlenih u javnom sektoru koji imaju niža primanja povećaju više, a da oni koji imaju veće zarade dobiju i manji procenat – objašnjava izvor „Novosti“ iz Vlade Srbije. – Model bi, naravno, bio takav da povećanje zarada u javnom sektoru i penzija bude u prosjeku 1,1 odsto. Na pripremi ovog rješenja se još uvijek radi. Novosti