BEOGRAD, Vlada je spremna da MMF-u pokaže tekst zakona o fiskalnoj odgovornosti, što je važno za javnu potrošnju,kaže savjetnik premijera za ekonomiju.
Najvažnija razlika u predstojećim pregovorima između Vlade Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda u odnosu na posljednji put kada je delegacija iz Vašingtona bila u Beogradu, je u tome što sada imamo spremljen tekst zakona o fiskalnoj odgovornosti, koji je veoma bitan sa stanovišta javne potrošnje.
“U ostalim segmentima, pregovori će zapravo biti nastavljeni tamo gde su stali prošlog puta “, kaže u razgovoru za Danas savjetnik premijera Mirka Cvetkovića i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Jurij Bajec.
Bajec kaže da će glavne teme za razgovor sa MMF-om biti zakon o fiskalnoj odgovornost i poreska reforma, pošto postoji saglasnost o tome da treba rasteretiti zarade, a pregovaraće se i o prijedlozima za izmjene penzijskih zakona i zaoštravanje uslova za penzionisanje o čemu takođe postoji saglasnost.
“Verovatno će biti zanimljivi razgovori u vezi indeksacije plata kada jednom budu odmrznute, pošto će to sa sobom povući i rast penzija”, kaže Bajec i dodaje da je bilo ideja da se plate odmrznu ranije nego što je predviđeno, odnosno već ove godine.
Povećanje plata možda dogodine?
“Druga polovina godine bi morala da bude jako dobra da bismo realno mogli da razmišljamo o rastu plata. Istina je da podaci iz prvog kvartala pokazuju pomake u izvozu, ali ne i u zaposlenosti, što je veoma bitan parametar. Misija MMF-a će posmatrati visinu našeg budžetskog deficita. Sada se govori o tome da mi nećemo ni tražiti da povučemo dodatnu tranšu novca od MMF-a, ali je bez obzira na to, jako bitno da se pregovori nastave, naročito u kontekstu događaja u region”, objašnjava Bajec.
On objašnjava da mi prošlog puta kada smo razgovarali sa MMF-om nismo imali pripremljene zakonske prijedloge i da smo sada u prednosti jer na pregovore idemo spremni.
“Pitanje je da li će donošenje zakona o fiskalnoj odgovornosti biti dovoljna kočnica, koja će nas sprečiti da se ne zalećemo u javnu potrošnju i to prevashodno zavisi od toga kada će taj zakon početi da se primenjuje”, kaže Bajec i dodaje da je nesporno da poslije dvije godine, koliko su zamrznute plate i penzije, mora doći do njihovog odmrzavanja, ali istovremeno postoji i dogovor da se deficit drži na nivou od četiri odsto BDP-a. Danas