BANJALUKA, U Republici Srpskoj, tokom protekle godine, privremeni posao našlo je oko četiri hiljade sezonskih radnika, a slična situacija očekuje se i ove godine, kaže direktor Zavoda za zapošljavanje Srpske, Nedeljko Veselinović.
Prema njegovim riječima, od marta do oktobra, broj zaposlenih u RS raste za oko hiljadu radnika mjesečno.
– Dakle, tokom sezone, zaposlenost se poveća za oko šest hiljada radnika, od kojih je četiri hiljade sezonaca, odnosno radnika na određeno vrijeme. Uglavnom se zapošljavaju u oblastima građevinarstva, turizma, poljoprivrede, šumarstva ili prehrambene industrije – kaže Veselinović za “Fokus”.
Najviše radnika, kaže on, posao je našlo putem sajmova zapošljavanja, koje u RS organizuje Zavod za zapošljavanje, pred svaku ljetnu ili zimsku sezonu.
– U novembru prošle godine imali smo sajam zapošljavanja u Istočnom Sarajevu, predviđen za zimsku turističku sezonu, i tom prilikom na Jahorini je zaposleno oko 200 radnika, na period od dva do tri mjeseca – kaže Veselinović, te podsjeća da je u martu organizovan prvi međunarodni sajam zapošljavanja u Banjoj Luci, čiji se rezultati uskoro očekuju.
Takođe, 10. aprila, Zavod će organizovati još jedan sajam, u Prijedoru, a 17. aprila u Trebinju. Upravo na ovom posljednjem sajmu, kaže Veselinović, sezonci u RS imaće priliku da se, između ostalog, zaposle u Crnoj Gori, koja iskazuje posebno interesovanje za radnike iz RS.
– Crna Gora već je od nas tražila 500 sezonaca, a s ovom zemljom potpisan je međudržavni sporazum, što znači da će naši radnici tamo imati sva prava, kao da su državljani Crne Gore. Zato nema potrebe da se, kao ranije, zapošljavaju na crno – kaže Veselinović.
Dodaje da se na sajmovima uglavnom traže mladi, kvalifikovani sezonci. Crnogorska potražnja za spremačicama u hotelima, tokom turističke sezone, govori da su na cijeni i nekvalifikovani radnici.
Jedno od preduzeća kroz čije hale svake godine prođe po nekoliko stotina sezonaca jeste i banjolučka prehrambena industrija “Vitaminka”. U kadrovskoj službi preduzeća kažu da su prošle godine zaposlili oko 450 radnika na određeno vrijeme.
– Primamo radnike za poslove čišćenja i pakovanja voća i povrća. Jedan dio njih radi i na transportu. Najveća je potražnja u periodu ljetne sezone, jer tada imamo povećanu proizvodnju, dok u ostatku godine sve poslove stižu naši, stalno zaposleni radnici – kažu u “Vitaminki”, te dodaju da sezonci najčešće dolaze iz Banje Luke, Kotor Varoša i Prnjavora. Nikome od njih nije potrebna posebna kvalifikacija, a u radni odnos primaju se, kako putem Zavoda za zapošljavanje, tako i preko omladinskih zadruga.
Branka Šljivar, portparol Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS, kaže da se sezonski radnici tretiraju kao zaposleni na određeno vrijeme, što znači da s poslodavcem moraju zasnovati ugovor o radu, kao i svi drugi radnici.
– Niko ne može da bude na radnom mjestu bez ugovora, u kojem se navodi iznos plate, obaveze i sve ostalo što sadrži jedan takav ugovor – kaže Branka Šljivar.
I sezonci rade neprijavljeni
Mira Bošnjak, glavni inspektor rada u RS, kaže da inspekcija na terenu često zatiče neprijavljene sezonce, ali tačan broj takvih slučajeva ne navodi, jer se ovi radnici tretiraju jednako kao i svi drugi koji rade na crno.
– U prošloj godini imali smo 8.221 kontrolu na terenu, kada su kontrolisana 60.062 radnika. Neprijavljenih je bilo 2.735 radnika, a naknadno prijavljeno 2.437. Preduzeto je 3.555 upravnih mjera, podnesen 401 zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, izdat 771 prekršajni nalog na iznos od 1.075.412 maraka, od kojih je, do kraja godine, naplaćeno 896.912 maraka – kaže Mira Bošnjak.