BERLIN, Većina naftnih i gasnih kompanija u svijetu nije se u dovoljnoj mjeri angažovala da obezbijedi izvještaje o svom poslovanju u državama u kojima su poslovale, navodi se u posljednjem izvještaju međunarodne nevladine organizacije “Transparency International” (TI).
Izvještaj se odnosi na rad 42 vodeće svjetske naftne i gasne kompanije koje posluju u 21 državi.
Kako se navodi, nafta i gas predstavljaju značajan izvor bogatstva i zarade koje mogu u velikoj mjeri da podstaknu ekonomski razvoj, ali i da predstavljaju i značajan izvor korupcije u državnom i privatnom sektoru. Ukoliko se to dogodi, piše u izvještaju, za posljedicu može imati nestabilnost i slabljenje vladavine prava, što je loše ne samo za lokalnu zajednicu, već i za ugled samih kompanija.
“Ključna uloga u tom procesu pripada lokalnim vladama, koje svojim administrativnim kapacitetom mogu da imaju presudnu ulogu u kontroli tokova novca”, navodi se u izvještaju.
To doprinosi da se prirodna bogatstva koriste na dobrobit svih, posebno onih najsiromašnijih koji do sada nisu imali neke koristi od ogromnog novca koji se ubire u eksploataciji nafte i gasa.
TI proporučuje svim velikim kompanijama u toj oblasti da bi bilo dobro da u svim zemljama u kojima imaju postrojenja učine dostupnim sve informacije koje se tiču plaćanja i njihovog angažovanja u programima za borbu protiv korupcije.
“Kompanije koje su već počele da iznose informacije o poslovanju u pojedinim zemljama trebalo bi tu praksu da prošire na sve države u kojima posluju”, navodi se u preporukama.
Ta organizacija smatra da bi vlada i odgovarajuća regulatorna tijela trebalo hitno da razmotre predstavljanje izvještaje o plaćanjima komapnija koje posluju u tim državama. Vlade bi takođe, navodi se u preporukama TI, morale da usvoje zakonske propise prema kojima bi za sve naftne i gasne kompanije bilo obavezujuće da učine dostupnim za javnost sve informacije koje su od značaja za njihovo poslovanje i plaćanja.
U tom smislu predlaže se usvajanje jednistvenog svjetskog standarda koji bi važi za poslovanja svih naftnih i gasnih kompanija u svijetu, jednako kao i za sve vlade u čijim državama te kompanije posluju.