BEOGRAD, Povrće i voće ovih dana kupujemo jeftinije nego što smo navikli, ali ovaj primjer povoljnije nabavke izgleda da je samo izuzetak koji ne potvrđuje pravilo. Jer, već od ponedjeljka ćemo skuplje plaćati fiksnu telefoniju, ali i deterdžente, paste za zube, sapune, pavlaku, slatkiše, mineralne vode.
Prvog dana avgusta, „Telekom Srbije“ će povećati cijenu pretplate u fiksnoj telefoniji i izjednačiti cijene telefonskog razgovora za privatne i poslovne korisnike. Prema odluci Republičke agencije za elektronske komunikacije, cijena mjesečne pretplate biće povećana sa 457,8 na 507,4 dinara, uključujući porez na dodatu vrijednost, što je rast od 10,9 odsto, a, ako je za utjehu, povećaće se broj besplatnih impulsa sa 150 na 300.
U Srbiji u 2010. godini, prema podacima Ratela, ukupno bilo 3.110.339 pretplatnika fiksne telefonije, a ukupan prihod od usluga fiksne telefonije bio je 421 milion evra.
Kada je u pitanju snabdijevanje, pojedini dobavljači su, pod izgovorom skupljih sirovina, energenata i ambalaže, ali i skoka evra (?), već podigli cijene za od tri do 10 odsto.
– Ovih dana za 60 para po čaši je poskupjela pavlaka iz „Niške mljekare“ – kažu trgovci. – Skuplje su za dva odsto i pojedine minerelne vode i sokovi manje poznatih proizvođača.
Početkom sljedeće nedjelje, nove cijene dobiće i pojedine vrste bombonjera, kao i neke grickalice iz „Bambija“, i to za od pet do sedam odsto. Istog dana trgovci će primjeniti i nove cjenovnike za dio asortimana iz „Prokter i Gembla“ i „Henkela“. Cijene deterdženata, sapuna, pasti za zube, omekšivača biće više za od pet do 12 odsto.
Saznajemo da se, do kraja ljeta, pripremaju i novi, viši cjenovnici za pojedine vrste mesa, suvomesnate proizvodi, kao i slatkiše, mlječne prerađevine, džemove, vina.
Statistika
Za posljednjih godinu dana cijene su, u prosjeku, veće za 12,7 odsto, a samo za hranu, prema zvaničnim statističkim podacima, izdvajamo čak 17,9 odsto više nego proteklog ljeta. U tom periodu najviše su poskupjele osnovne namirnice – jestiva ulja čak za 44,8 odsto, hljeb i žitarice 35,3 odsto, a mlijeko, sir i jaja skuplji su za petinu, odnosno 21,4 odsto. Novosti