ŠAMAC, Udruženje za zaštitu žiranata u BiH pozvalo je danas sve nadležne institucije u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i BiH da pristupe rješavanju problema nastalih nekontrolisanim plasmanom kreditnih sredstava kreditno nesposobnim dužnicima.
Predsjednik Udruženja za zaštitu žiranata BiH Jovica Cvjetković rekao je na današnjoj konferenciji za novinare u Šamcu da će od agencija za bankarstvo biti zatraženo da nalože bankama i mikrokreditnim organizacijama da u procesu naplate svojih potraživanja iskoriste sve pravne radnje i naplate od dužnika, a ne od žiranta.
Ovo udruženje zahtijeva od svih banaka i mikrokreditnih organizacija u BiH da obustave sve radnje koje se odnose na prinudnu naplatu dospjelih kreditnih potraživanja od žiranata i da stručni timovi entitetskih vlada i Savjeta ministara BiH izvrše analizu odredaba Zakona o obligacionim odnosima u dijelu kojim reguliše jemstvo.
Imajući u vidu da je veliki broj kredita plasiran licima koja su trenutno kreditno nesposobna i da su do njih došli na prevarentski način, Udruženje traži od svih policiskih organa i tužilaštava da pojačaju radnje u cilju procesuiranja službenika u bankama i mikrokreditnim organizacijama koji su svojim nesavjesnim i neodgovornim radom doveli žirante u bezizlaznu situaciju.
“Takođe, ovo udruženje će pratiti i žestoko reagovati protiv svih aktera koji su doprinijeli stvaranju novog oblika dužničkog ropstva žiranata, uključujući i javno prozivanje i podizanje krivičnih prijava”, istakao je Cvjetković.
Naglasivši da je u BiH više od 250 000 prevarenih žiranata, Cvjetković je pozvao sve žirante da se učlane u ovo udruženje kako bi zaštitili svoja prava.
On je dodao da su članovi Upravnog i Nadzornog odbora Udruženja na današnjoj sjednici u Šamcu, održanoj prije konferencije za novinare, dogovorili da će ukoliko ne budu riješeni problemi žiranata ići do Strazbura radi zaštite svojih prava.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Tuga. Ovih 250.000 prevarenih žiranata, očegledno nije ni bilo teško prevariti. Rukovodstvo će im se obratiti svim nadležnim institucijama u RS, FBiH i BiH da pristupe rješavanju problema nastalih nekontrolisanim plasmanom kreditnih sredstava kreditno nesposobnim dužnicima.Insistira se i da stručni timovi entitetskih vlada i Savjeta ministara BiH izvrše analizu odredaba Zakona o obligacionim odnosima u dijelu koji reguliše jemstvo. Konačno, ako im ne budu riješeni problemi ići do Strazbura radi zaštite svojih prava. Gospodo, očigledno je da vas je neko prevario, a ako vas je prevario onda je on sposobniji od vas,a takvi kakvi ste protiv banaka i MKO pogotovu nemate nikakve šanse bez zastupanja neke dobre advokatske kancelarije. Sa zaključcima organa udruženja, ne da ćete prije platiti tuđe kredite, nego i pomrijeti dok dođete do Strazbura, jer tamo možete tek kada iscrpite sve pravne mogućnosti u BiH. I još nešto, računajte da su banke stvarna vlast, a ovi što ih biramo samo glume vlast, zbog čega očekujte dosta godina da će proći dok steknete uslove za Strazbur.
stvarna vlast je zakon, a ne banke, ili “vlast”..s obzirom da je jemstvo bazirano na ličnom odnosu dva (ili više) lica vjerovatnije je bilo za očekivati da jemac zna da li je lice za koje jemči solventno ili nije, a ne banka..kao i svako udruženje (kojem je u osnovi patologija) i ovo je osnovano kako bi sugrađani sa ovim problemom lakše isti preboljeli, a ne zbog pretjerano velike mogućnosti da svoj položaj učine boljim vršeći pritisak na “pozitivno pravo”..