BEOGRAD, Iako je NBS prepolovila referentnu kamatu, od koje zavisi formiranje cijene kredita, pa i kreditnih kartica u dinarima, banke i dalje drže visoke kamate.
Tako se, zavisno od vrste kreditne kartice, kamate kreću od 1,60 odsto mjesečno, na primjer, za domaću “dinu”, koja je najrasprostranjenija, do 2,75 odsto za “viza revolving”.
Prema podacima Kreditnog biroa, u Srbiji je izdato 1,1 milion kreditnih kartica, za 879.796 korisnika. Odobreni limit kreditnog zaduženja iznosi 80 milijardi dinara, a od toga nešto iznad polovine se koristi. U docnji je 63.078 kreditnih kartica.
“U ovom trenutku, kamatna stopa na kreditne kartice u našoj banci iznosi 2,25 odsto” , kaže Miroslav Rebić, član IO Sosijete ženeral banke.
Kamatna stopa se obračunava na potrošeni iznos, a posebno je važno napomenuti da dug po kreditnim karticama nema valutnu klauzulu, odnosno da se ostatak duga ne usklađuje sa kretanjem evra. Na promjenu visine kamatne stope kod ove vrste proizvoda, pored kretanja referentne kamatne stope, mogu uticati i poslovni rezultati, izmjene regulative i, naravno, konkurencija na tržištu.
Tako, na primjer, ukoliko neko ima “master” kreditnu karticu, sa limitom od 40.000 dinara i potrošio je cijeli iznos, svakog mjeseca otplaćuje po 2.051 dinar. Kamata na korišćenje ove kartice inosi 2,50 odsto mjesečno. U rati od 2.051 dinara, kamata iznosi 463 dinara.
Čekovi su ponovo “u modi”, jer trgovinske kuće, naročito supermarketi, prodaju hranu na odloženo do 90 dana. Zbog toga je povećan broj čekova u opticaju, jer ih radnje primaju kao kreditno sredstvo plaćanja, a kamata se ne zaračunava, za razaliku od kreditnih kartica. Novosti