SARAJEVO, Proizvodnja šumskih sortimenata za sedam mjeseci ove godine manja je za oko 22 posto, prerada drveta za oko 20 posto, a smanjena je i proizvodnja namještaja, istaknuto je danas na sjednici Grupacije šumarstva i drvne industrije Privredne komore Federacije BiH (PKFBiH) danas u Sarajevu.
Razloge ovakvom stanju, kako je naglašeno, treba tražiti u više faktora, a jedan od njih je povećanje prodaje namještaja putem kanala za koje nema uvida i neprikazivanje rezultata proizvodnje, tj. rada na crno i slabog rada inspekcijskih organa.
Također, poremećaj na svjetskom tržištu namještaja je doveo do slabih rezultata proizvodnje, kao i problemi kod snabdijevanja i cijene sirovina. Tu su još i problemi u vezi sa cijenom goriva i električne energije, kao i otvaranje novih pogona pilanske prerade i pored toga što su dosadašnji kapaciteti veći od predviđenog etata šuma.
Osim tih problema, kako je kazala savjetnica u PKFBiH Šemsa Alimanović, razloge treba tražiti i u nizu drugih mjera kao što su stimulacija izvoza, ukidanja carina na repromaterijal koji se ne proizvodi u BiH, certificiranje preduzeća šumarstva i drvne industrije, primjena zakona o šumama na cijeloj teritotiji BiH idr.
PKFBiH, istaknuto je, konstantno ukazuje na ove probleme i nastoji zajedno sa Vladom FBiH da se zakonska regulativa na nivou BiH harmonizira, čime bi se svi subjekti doveli u isti položaj privređivanja.
Na sjednici je za predsjednika Grupacije izabran Zdenko Laštro iz firme Laštro Kreševo, a za njegovog zamjenika Midhat Ahmetović iz preduzeća Bosanskopodrinjske šume, kao i sedam članova odbora Grupacije.
U narednom periodu, kako je naglašeno, trebat će harmonizirati regulativu u BiH u skladu s odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), CEFTA sporazuma i Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i u skladu sa regulativom u okruženju kako bi bh. proizvodi u uslovima liberalizacije tržišta bio konkurentni.