PRIŠTINA, Iako srpska preduzeća na Kosmetu posjeduju oko 1.350 objekata čija se vrijednost procjenjuje na najmanje milijardu i po dolara, kosovska Agencija za privatizaciju posljednjih godina prodaje ih mimo znanja i saglasnosti vlasnika. Naime, procesom privatizacije koji je formiranjem Kosovske povjerilačke agencije pod okriljem Unmika, započeo u maju 2003. godine, po riječima Veselina Kočanovića, načelnika odjeljenja za privredu u Ministarstvu za KiM, na Kosmetu je do sada privatizovano oko 500 preduzeća od kojih je inkasirano oko 430 miliona evra.
– Po podacima iz 1998 godine, na Kosmetu smo imali 509 društvenih preduzeća u kojima je radilo 77.735 radnika. Međutim, osim što se preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija otuđuju nelegalno, njihovom privatizacijom diskriminisani su i srpski radnici jer je većina ostala uskraćena za nadoknadu od privatizacije – ističe načelnik Kočanović. Naime, Kosovska agencija za privatizaciju koja je proistekla iz Unmikove povjerilačke agencije, donijela je Uredbu o raspodjeli 20 odsto sredstava ostvarenih od privatizacije radnicima, uz uslov da se nalaze na spisku zaposlenih u trenutku privatizacije i da su najmanje tri godine radili u preduzeću, što većina srpskih radnika iz poznatih razloga na Kosmetu ne ispunjava.
– Uredba ove agencije je sama po sebi diskriminatorska, jer se formiranje spiska zaposlenih prepušta telima, koja, zbog proterivanja više od 250.000 Srba sa teritorije KiM, juna 1999. godine, čine pripadnici albanske nacionalnosti. Ova pristrasnost se samo pojačava nejasnim navođenjem roka od tri godine koji mora postojati od momenta zapošljavanja do momenta privatizacije, što znači da pravo na naknadu imaju zaposleni posle juna 1999. godine, a pre kraja juna 2000. godine. Nepravičnost se ogleda i u tome da se uopšte ne priznaju godine staža koje su zaposleni proveli radeći u određenom preduzeću – ističe Veselin Kočanović, načelnik odjeljenja za privredu u Ministarstvu za KiM.
Međutim, radnici srpske nacionalnosti su ovakvim načinom formiranja spiskova diskriminisani ali i zato što oni mogu ostvarivati svoja prava na teži, dugotrajniji i neizvjesniji način, kroz sudski postupak pred Specijalnim vjećem tzv. Vrhovnog suda Kosova nedostupnim pogotovu izbjegim i raseljnim licima.
Nepokretnosti
Osim mnogih preduzeća, po riječima Dragana Petkovića, pomoćnika ministra za KiM u vlasništvu Vlade Srbije nalazi se i veliki broj nepokretnosti na Kosmetu, oko 24.500 hektara poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta, 1,4 milion kvadratnih metara službenih zgrada, 145.000 kvadrata poslovnih i 25.000 kvadrata stambenih zgrada uz još 750.000 kvadratnih metara drugih građevinskih objekata, čija se vrijednost uz privredne i mineralne resurse procjenjuje na najmanje 5,5 milijardi dolara, ne računajući objekte i zemljište prognanih, vrijedno najmanje četiri milijarde dolara. Novosti