SARAJEVO, Inspektori u FBiH utvrdili su mali broj slučajeva prekoračenja marži brašna i hljeba, i to neznatnog, te se može zaključiti da je skuplja pšenica na svjetskom tržištu krivac za veliki skok cijene brašna, potvrđeno je u inspekcijama.
Inspektori kažu da su izdati prekršajni nalozi pekarima i mlinarima koji su prekoračili marže i naloženo im je da vrate cijene, a kazne za ovaj prekršaj su 1.000 KM za firmu i još 200 KM za odgovornu osobu.
Kontrolu marži (zarade) zatražila je Vlada FBiH koja je, na osnovu izvještaja Vijeća za praćenje cijena, prošli mjesec konstatovala da su poskupljenja brašna i hljeba neopravdana.
“Redovno kontrolišemo marže i u zadnja tri mjeseca smo izdali 17 do 18 prekršajnih naloga, ali tu nisu samo brašno i hljeb, nego i mlijeko i šećer. Više od 96 odsto proizvođača i trgovaca se pridržava marži. Analizirali smo pomjeranja cijena i u ogromnom broju slučajeva krivac je porast nabavnih cijena, odnosno pšenice. Nije do mlinara i pekara”, tvrdi Midhat Hadžiomerović, direktor Uprave za inspekcijske poslove Bosanskopodrinjskog kantona.
Inspektori u Srednjobosanskom kantonu nisu naišli na prekoračenje marži, a u Tuzlanskom kantonu kaznili su pet manjih mlinara i dobavljača hljeba koji su odstupili od marže “zbog neznanja”.
“Od kraja 2008. godine marža je s 15 smanjena na osam odsto. To je objavljeno u ‘Službenim novinama TK’. Ovi koje smo kaznili su rekli da nisu znali za tu odluku pa su računali marže do 15 odsto. Njima su uručeni prekršajni nalozi i vratili su marže. Međutim, cijena hljeba se dvije godine nije mijenjala tako da se ne može govoriti ni o kakvom rastu cijena”, rekao je Nedžad Bešlić, glavni tržišni inspektor TK.
U Unsko-sanskom kantonu kažnjeni su vlasnici dvije manje pekare, a obrazloženje za nepoštivanje marži bilo je slično kao u TK.
“Kruh nije poskupio. Poskupjelo je brašno i košta 65 feninga po kilogramu bez uračunatog PDV-a. Razlog je cijena pšenice i na to ne možemo uticati”, napomenuo je Mahmut Jukić, direktor Uprave za inspekcijske poslove USK.
Odgovore nismo uspjeli dobiti od inspekcija Hercegovačko-neretvanskog i Zapadnohercegovačkog kantona.
U Vijeću za praćenje cijena FBiH su ponovo istakli da nije bilo razloga za rast cijene brašna koje je u zadnja dva mjeseca poskupjelo za oko 80 odsto, što su mlinari pravdali višom cijenom pšenice.
“Stručnjaci su utvrdili da nije bilo razloga. Ključno je da pšenica mora odležati 60 dana prije mljevenja, a brašno je brzo poskupjelo nakon skoka cijene pšenice. Mi te skuplje pšenice nemamo. Velika je i razlika u cijeni brašna po tržnim centrima. Da se desilo realno poskupljenje pšenice, poskupio bi i kruh, a kruh nije poskupio”, napomenuo je Marin Bago, član Vijeća za praćenje cijena i predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar.
Cijene hljeba
U sarajevskoj pekari “Aspek”, jednoj od vodećih u FBiH, kažu da se još ne zna kada će doći do neminovnog poskupljenja hljeba u FBiH jer veliki proizvođači nemaju hrabrosti da povuku taj potez. Tvrde da imaju ozbiljne probleme u poslovanju jer svaka isporuka brašna ima novu cijenu.
U “Klasu” tvrde da ne znaju kada će korigovati cijene jer ne znaju kada će iscrpiti rezerve pšenice kupljene po starim cijenama koju koriste samo za proizvodnju osnovnih vrsta hljeba.
Informaciju iz Udruženja pekarskih obrtnika u FBiH nismo mogli dobiti, a ranije su kazali da je nekoliko malih pekara povisilo cijene hljeba izjednačivši ih tako sa industrijskim od 0,95 KM. Nezavisne novine