BUKUREŠT, Rumunija će dostići prošlogodišnji ekonomski nivo tek 2012. godine, poslije pada od 7,2 odsto koji je lani zabilježila privreda, ali će nivo zaduženosti države biti veći, ocjenjuje Međunarodni monetarni fond (MMF).
Prema prognozi MMF-a bruto društveni proizvod (BDP) će ove godine zabilježiti rast od 1,3 odsto, da bi naredne godine taj rast bio 4,7 odsto a u 2012. čak 5,7 odsto.
Predsjednik Nacionalne komisije za prognoze (CNP) Jon Gizdeanu je izjavio za list Ziarul Financiar da bi Rumunija mogla da postigne nivo iz 2008. već naredne 2011. godine. Takvo mišljenje dijele i predstavnici nekoliko rumunskih banaka.
Analitičari Erste Grupe, koja je i većinski akcionar Rumunske komercijalne banke (BCR), smatraju da Rumunija ne može postići BDP iz 2008. prije 2012. godine, iako ocjenjuju da će ove godine rast BDP-a biti 1,9 odsto, što je više od prognoza MMF-a.
U poređenju sa BDP-om od 136,8 milijardi evra 2008. uz pad od 7,2 odsto lani, BDP bi 2011. trebalo da iznosi 133,9 milijardi evra, i 145,5 milijardi evra u 2012. godini, prognoziraju predstavnici banaka.
U godinama prije ekonomske krize, za vrijeme liberalne vlade Kalina Popeskua Taričeanua, Rumunija je zabilježila rekordni ekonomski rast od 7,9 odsto 2006. i 7,1 odsto 2008. godine.
Ministar finansija Sebastijan Vladesku je izjavio da su za ekomomski oporavak sada najbitniji održanje makroekonomske stabilnosti, investicije u razvoj, štednja u budžetskom sektoru i njegova reforma.
Vladesku je u izjavi novinarima naveo da su u Rumuniji preveliki troškovi u budžetskom sektoru, koji, prema neefikasnosti, zauzima sedmo mjesto među zemljama članicama Evropske unije.
Dao je primjer Njemačke koja najmanje troši na plate javnih funkcionera i to 6,9 odsto BDP-a, dok Rumunija troši gotovo dva puta više, odnosno 10,2 odsto.
Vladesku je precizirao da u Rumuniji budžetski troškovi premašuju mogućnosti budžeta i održivost na srednji i dugi rok, zbog čega država ne može dovoljno da ulaže u infrastrukturu, prosvjetu i zdravstvo. Beta