SOFIJA, Bugarski ministar finansija Simeon Đankov izjavio je da Bugarska neće uzeti ruski državni kredit za izgradnju druge nuklearne centrale u zemlji ”Belene”.
“Neću pružiti mogućnost za državnu garanciju. To se neće dogoditi. To neće izdržati naš budžet, a i nije neophodno”, rekao je Đankov, a prenijeli su bugarski mediji.
U posjetu Bugarskoj danas su doputovali ruski ministar energetike Sergej Šmatko i direktor ”Rosatoma” Sergej Kirijenko.
Ovo je treća Šmatkova posjeta Sofiji od kako je na vlasti Vlada premijera Bojka Borisova. Prva posjeta bila je u septembru, a druga krajem prošle godine kada je Šmatko izjavio da je Rusija spremna da finansijski pomogne projekat.
U iznenadoj posjeti Bugarskoj ove sedmice boravio je i direktor ruskog giganta ”Gasprom” Aleksej Miler.
Bugarski ministar ekonomije i energetike Trajčo Trajkov izjavio je ranije da ruska strana nudi kredit od gotovo dvije milijarde evra za nastavak izgradnje druge nuklerane centrale u Bugarskoj “Belene”.
Bugarska je 2008. godine počela izgradnju nove nuklearke “Belene” koja se nalazi na sjeveru Bugarske, na Dunavu, a izgradnja je povjerena ruskoj kompaniji “Atomeksportstroj”.
Izgradnja nuklarke, koja će imati dva reaktora, koštaće 3,99 milijardi evra, a planirano je da prvi reaktor nove nuklearke bude završen do 2013. godine, a drugi do 2014.
Sa dolaskom nove vlade, izgradnja druge nuklearke ostavljena je po strani, a povukla se i njemačka kompanija ”RVE”, jedna od ključnih u izgradnji ”Belena” koja je bila zadužena za projekat.
Bugarska već posjeduje jednu nuklearnu centralu ”Kozloduj”, ali je na prijedlog Evropske komisije neposredno prije ulaska u EU zatvorila njena prva četiri 440-megavatna reaktora.
Prvi i drugi reaktor zatvoreni su krajem 2003. godine, a treći i četvrti neposredno prije učlanjenja u EU, krajem 2006. godine. U funkciji se nalaze peti i šesti reaktor jačine po hiljadu megavata, novije ruske proizvodnje, koji zadovoljavaju bezbjednosne kriterijume Evropske komisije.
Nuklearka “Kozloduj” nalazi se na Dunavu, oko stotinu kilometara od granice sa Srbijom, a sastoji se od šest reaktora iz bivšeg SSSR-a.