BEOGRAD, Zakon o zaštiti potrošača u Srbiji mora da bude izmijenjen tako da potrošačima omogući samoorganizovanje i samostalnost, kako bi mogli da štite svoje interese nezavisno od države i ponuđača robe i usluga, saglasili su se danas u Beogradu predstavnici organizacija za zaštitu potrošača.
Predsjednik Upravnog odbora Asocijacije potrošača Srbije iz Novog Sada Edina Popov rekla je na konferenciji za novinare povodom Svjetskog dana zaštite potrošača da je najveći problem potrošača u Srbiji to što ne znaju šta dobijaju za svoj novac.
“Problem potrošača je u maloprodaji robe koja nije adekvatno deklarisana, kao i nepostojanje Zakona o bezbednosti i kvalitetu hrane”, naglasila je Popov.
Ona je navela da, prema podacima njemačke organizacije “Štiftung varentest” koja je testirala tjesteninu različitih italijanskih proizvođača, potrošač u Njemačkoj može da bira tjesteninu po cijeni od 0,23 do čak 4,5 evra i da bude siguran da je najskuplji proizvod istovremeno i najkvalitetniji.
Edina Popov ocijenila je da “država u Srbiji ne štiti potrošače nego monopoliste koji sužavaju izbor proizvoda i bitno utiču na visinu cijene”.
Jovan Jovanović iz Centra za zaštitu potrošača “Forum” iz Niša rekao je da nadležno Ministarstvo trgovine i usluga Srbije u odnosima sa organizacijama potrošača kao kriterijum koristi brojnost članova.
On je optužio oganizaciju pod nazivom Nacionalna organizacija potrošača Srbije /NOPS/ da u borbi za što veći broj članova, a time i dobijanje sredstava od države, diskredituje organizacije potrošača koje godinama uspješno rade, ali nisu članovi Nacionalne organizacije.
“Ovakvo stanje odgovara i NOPS-u i Ministarstvu trgovine i usluga. NOPS želi da bude jedini korisnik novca koji će Ministarstvo dodjeljivati organizacijama potrošača, a Ministarstvu je potrebna organizacija potrošača koja će davati pozitivno mišljenje na zahteve za povećanje cena usluga javnih preduzeća”, istakao je Jovanović.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kada cemo imati gorivo na pumpama sa oktanskom vrednoscu koja se po nazivu takva prodaje a u principu sipamo vodu u rezervoare i upropascujemo svoje motore
Kome mogu da se zale gradjani srbije kojima je iskljucena struja a i dalje placaju racun za utrosenu elektricnu energiju kako to na samom racunu pise i to onoliko koliko su placali pre iskljucenja.