ATINA, Međunarodna agencija za kreditne rejtinge “Moody's” skresala je kreditni rejting Grčke na spekulativni ili takozvani džank (smeće) status, što predstavlja novi udarac za tu zemlju, opterećenu dugovima.
Udarac iz “Moody'sa” došao je u vrijeme kada se Grčka nalazi pod jakim međunarodnim pritiskom za smanjenje troškova nakon što je prošlog mjeseca jedva izbjegla bankrot zahvaljujući povoljnim kreditima dobijenim od zemalja evrozone i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). “Moody's” je saopštio da snižava rejting grčkih vladinih obveznica za četiri stepena sa A3 na Ba1 sa stabilnom prognozom za sljedećih 12 do 18 mjeseci.
“Rejting Ba1 predstavlja odraz naše analize bilansa snage i rizika vezanih za paket pomoći evrozone i MMF-a. Makroekonomski rizici i rizici koji se tiču sprovođenja tog programa su znatni i bolje odgovaraju rejtingu Ba1”, izjavila je Sara Karlson, glavni analitičar “Moody'sa” za Grčku.
“Moody's” je druga od tri velike rejting agencije koja je grčkim vladinim obveznicama dodijelila džank status, nakon što je “Standard&Poor's” to učinio krajem aprila skresavši rejting Grčke odjednom za tri stepena, sa investicionog BBB+ na spekulativni BB+ status s negativnom perspektivom. Posljednje sniženje kreditnog rejtinga Grčke predstavlja odraz bojazni da ta zemlja neće uspjeti da ispuni svoje obaveze kresanja budžetskog deficita i otplate dugova, mada je grčka vlada ukazala da o takvoj mogućnosti nema ni govora.
Ministarsvo finansija Grčke je saopštilo da sniženje dugoročnog kreditnog rejtinga Grčke od strane agencije “Moody's” nije opravdano.
“On ni na koji način ne odražava progres koji je Grčka ostvarila posljednjih mjeseci, kao ni perspektive koje su stvorene poslije dovođenja u red državnih finansija i poboljšanja konkurentnosti grčke ekonomije”, navedeno je u saopštenju.
Uprkos tome što je “Moody's” snizio rejting Grčke nije došlo do bitnijeg pomjeranja razlike između prinosa na desetogodišnje grčke obveznice i ekvivalentne njemačke hartije od vrijednosti. Prema važećem odnosu Grčka bi trenutno morala da plati kamatu od oko devet odsto ukoliko bi željela da pribavi gotovinu putem emitovanja obveznica. Atina je, međutim, nakon dobijanja zajmova za spasavanje, saopštila da nema planova za skoru prodaju obveznica na tržištu, izuzev kratkoročnih obveznica Ministarstva finansija koje će emitovati u julu.
Treća velika agencija za rejtinge “Fitch” je saopštila da nema planove da u skorijoj budućnosti snizi rejting grčkog duga na džank, odnosno neinvesticioni status.
“Mi smo već ukazali da, sem ukoliko ne dođe do nekon značajnog i nepredviđenog razvoja događaja, možemo čekati do posljednjeg mjeseca ove godine kako bismo sagledali koliko je grčka vlada uspješna u sprovođenju dogovorene politike. I dalje ostajemo pri tome. Smatramo da je pogodno da rejting ostane na ivici investicionog statusa”, izjavio je analitičar “Fitcha” za Grčku Kris Prajs.
Sadašnji “Fitchov” rejting Grčke je BBB-, što je najniži investicioni status, sa negativnim izgledima i podrazumijeva više od 50 odsto mogućnosti za dalje sniženje.
Kina donosi milijarde u Grčku
Pomoć posrnuloj grčkoj ekonomiji mogla bi da stigne sa neočekivane strane. Kina je, navodno, spremna da u grčku brodogradnju, telekomunikacije, infrastrukturu i aerodrome uloži nekoliko milijardi evra, a o tome će biti riječi tokom predstojeće posjete potpredsjednika kineske vlade Atini. Osim toga, premijer Grčke Jorgos Papandreu u Libiji je vodio razgovore o zajedničkim energetskim i turističkim projektima.
Podivljao italijanski dug
Državni dug Italije dostigao je krajem aprila 1,8 biliona evra, što predstavlja 116 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) zemlje, saopštila je italijanska centralna banka.
Banka je, takođe, navela da prihodi u državnu kasu počinju da opadaju i u prvom tromjesečju bili su niži za 1,8 odsto u poređenju s istim periodom prošle godine, što u apsolutnim brojkama iznosi dvije milijarde evra. Vlada Italije je krajem maja usvojila paket mjera, kojim namjerava da u periodu od 2011. do 2012. godine uštedi oko 24 milijarde evra. Reuters