ZAGREB – Velika Britanija će od 1. jula otvoriti vrata hrvatskim radnicima i izjednačiti njihova prava sa ostalim građanima Evropske unije.
U Ujedinjenom Kraljevstvu trenutna prosječna plata je nešto manje od 2.000 evra neto, a stopa nezaposlenosti im je 4,2 odsto, što svjedoči o tome da posla ima za svakoga ko želi da radi. Osim toga, za ovu zemlju je karakteristična i dobra socijalna politika, stabilan penzioni sistem i ekonomska perspektiva koju u Hrvatskoj, kako pišu, ne vide ni najveći optimisti.
Britanska premijerka Tereza Mej pismom je obavijestila predsjednika hrvatske Vlade Andreja Plenkovića da se 1. jula ove godine za hrvatske radnike ukida ograničenje za pristup britanskom tržištu rada, piše Slobodna Dalmacija.
To u praksi znači da će hrvatski državljani u Ujedinjenom Kraljevstvu biti izjednačeni u pravima s ostalim građanima EU i da im za zaposlenje više neće biti potrebna radna dozvola.
Hrvatska je postala antiradnička zemlja, pa je masovni odlazak ljudi u potrazi za boljim radnim uslovima u Evropi, i boljom budućnošću za svoju djecu, postao gotovo pa biološki refleks.
Hrvatska je jedina država u Evropskoj uniji u kojoj su, prema nedavno objavljenim podacima, plate još uvijek niže nego što su bile 2010. godine
Otvaranje vrata Britanije od jula izazvaće novi talas iseljavanja. Osim boljih plata, sigurnijeg radnog mjesta i svjetlijih perspektiva, Hrvate će dodatno privući i motiv da status zaposlenog sa pripadajućim pravima steknu prije konačnog Bregzita, odnosno definitivnog izlaska Britanaca iz EU 2019. godine.
Prema procjenama, Britanija bi u idućem periodu mogla ubrzano da privuče na desetine hiljada hrvatskih radnika.
Hrvatski mediji postavljaju pitanje i zašto bi jedan konobar ili pomoćni kuvar u Hrvatskoj spavao u garaži i na vrućini radio 15 sati dnevno za 5 do 6 hiljada kuna (do 800 evra), kad može u Britaniji da zaraditi četiri puta više?
Kako otvaranje britanskog tržišta dolazi u momentu kada u hrvatskoj počinje turistička sezona, nije teško zaključiti da će situacija na hrvatskom tržištu sa deficitom kuvara, sobarica i konobara biti alarmantna. NN