BANJALUKA, Širom Republike Srpske juče je svoja vrata otvorilo 58 notara, koji bi, prema očekivanjima, trebalo znatno da rasterete sudove i uvedu novu dozu sigurnosti u domaću pravnu praksu.
Kod Marinka Plavšića, jednog od 15 banjalučkih notara, juče je bila gužva, ali građani su uglavnom dolazili više kako bi se raspitali o notarskim uslugama, nego da sklope posao.
“Kako smo i očekivali, građani su se danas uglavnom informisali o tome koji dokumenti su im potrebni i slično, a očekujemo da će pravi posao početi tek ovih dana”, rekao je Plavšić.
Sa početkom rada notara, na Odjelu za ovjere banjalučkog Osnovnog suda gužvi, praktično, više i nema. Prethodnih dana sudovi su bili zagušeni građanima koji su u posljednji trenutak željeli da ovjere dokumenta, uplašeni spekulacijama o visokim notarskim tarifama.
Ipak, notari uvjeravaju da pravne usluge neće biti skupe, kako se misli. Prema notarskoj tarifi, koju je usvojila Vlada, posao vrijednosti 100.000 maraka (najčešća vrijednost prometovanih stanova), notari će naplaćivati 375 KM plus PDV.
Ukoliko vrijednost predmeta iznosi 50.000 maraka, notar će naplatiti 325 KM, na što treba dodati troškove PDV-a. Notarske usluge pri registraciji preduzeća, pak, plaćaće se najmanje 300 maraka.
Cijene su identične onima u Federaciji, gdje notari rade još od maja prošle godine.
Sanda Josić, jedna od pet prijedorskih notara, naglasila je da će notarska praksa podići nivo pravne sigurnosti, pošto će, kaže, raditi na način da se isključi mogućnost bilo kakvog naknadnog spora.
“Notar prvo savjetuje stranke, a onda ispituje njihovu stvarnu volju i odlučuje koji je pravni posao za njih najpogodniji. Tek uz njihovu saglasnost notar pristupa tom pravnom poslu, ispitujući sve elemente kako kasnije ne bi bilo mogućnosti za pokretanje bilo kakvog spora”, kazala je Josićeva.NN